Stresin Yüzünüze Etkileri Nelerdir?

Stresin Yüzünüze Etkileri Nelerdir?

Herkes zaman zaman kendini stresli hisseder, ancak kronikleştiğinde sağlığınız üzerinde ciddi sonuçları olabilir. Stres depresyon riskinizi artırabilir, bağışıklık sisteminizi olumsuz etkileyebilir ve kardiyovasküler hastalık geliştirme riskinizi yükseltir.

Stres yüzünüzde de iz bırakabilir. Kuru cilt, kırışıklıklar ve sivilce kendini gösterme yollarından sadece birkaçıdır. Yüzünüzde stresin başka ne gibi etkileri olabileceğini öğrenmek için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Stresin yüzlerdeki belirtileri

Kronik stres yüzünüzde iki şekilde görünebilir. Birincisi, stres hissettiğinizde vücudunuzun salgıladığı hormonlar, cildinizi olumsuz yönde etkileyen fizyolojik değişikliklere yol açabilir. İkincisi ise stresli olduğunuzda dişlerinizi gıcırdatabilir veya dudaklarınızı ısırabilirsiniz.

Akne

Stres olduğunuzda, vücudunuz daha fazla kortizol hormonu üretilir. Kortizol, beyninizin hipotalamus olarak bilinen bir kısmının kortikotrofin salgılayan bir hormon üretmesine neden olur. Bu hormonun vücutta yağ salınımını uyardığı düşünülmektedir. Aşırı yağ üretimi gözeneklerinizi tıkayabilir ve akneye neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Gözaltı torbaları

Gözaltındaki torbalar, göz kapaklarınızın altında şişlik ile karakterizedir. Göz çevrenizdeki destekleyici kaslar zayıfladığından yaşla birlikte daha yaygın hale gelirler. Elastikiyet kaybının neden olduğu cilt sarkması da göz torbalarına katkıda bulunabilir.

Kuru cilt

Stratum korneum, cildinizin dış tabakasıdır. Cilt hücrelerinizin nemli kalmasında kritik rol oynayan protein ve lipitler içerir. Aynı zamanda altındaki cildi koruyan bir bariyer görevi görür. Stratum korneumunuz olması gerektiği gibi çalışmadığında, cildiniz kuruyabilir ve kaşınabilir.

Döküntüler

Stres, bağışıklık sisteminizi zayıflatma potansiyeline sahiptir. Zayıflamış bir bağışıklık sistemi, bağırsaklarınızda ve disbiyoz olarak bilinen cildinizde bakteri dengesizliğine yol açabilir. Bu dengesizlik cildinizde oluştuğunda kızarıklığa neden olabilir.

Kırışıklıklar

Stres, cildinizdeki proteinlerde değişikliklere neden olur ve cildin elastikiyetini azaltır. Bu elastikiyet kaybı kırışıklık oluşumuna katkıda bulunabilir.

Saç beyazlaması ve dökülme

Uzmanlar stresin saçınızı beyazlatacağını  söylüyor. Ancak, bilim adamları nedenini daha tam bulmuş değiller. Kronik stres saçınızın uzama döngüsünü bozabilir ve normalden daha fazla miktarda saçın dökülmesine neden olur.

Stresin yüzünüzü etkileyebileceği diğer nedenler

  • Birçok kişi stresli veya endişeli hissettiklerinde diş gıcırdatma alışkanlığını benimser. Zamanla bu dişlerinizde kalıcı hasara neden olabilir.
  • Stres, nefes alma alışkanlıklarınızı değiştirmenize neden olabilir. Bu da yüzünüzün geçici olarak kızarmasına neden olabilir.
  • Kendinizi stresli hissettiğinizde dudaklarınızı ısırabilirsiniz.
10 Eylül 2020
332 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al