Ecu Nedir?

Otomobillerde elektronik kontrol ünitesine verilen isme ECU denilmektedir. Araçların farklı bölümlerinde sensörler bulunur ve bu sensörlerden gelen verileri okuma görevini üstlenmiştir. Örneğin aracın soğutma suyu, gaz kelebeği, hız sensörü gibi sayılabilir. Teknoloji geliştikçe otomobillerde de gelişim hızla yükselmeye başladı. Bir sürücü direksiyon koltuğuna oturduğunda aracın motorunun içinden tutunda lastiklere varıncaya kadar birçok parçanın denetimini küçük bir gösterge üzerinden yapabiliyor. Bu güvenlik ve aracın ömrü için çok önemli bir sistem dolayısıyla araçlarda bulunan bu kontrol ünitesi bilgisayarlı bir sistem olarak kabul edilebilir. ECU aracın beyni olarak da tanımlanır. Araç dört bir koldan denetim içerisinde olduğundan dolayı olası bir sorun anında sürücü doğrudan uyarılır. Araç üzerinde elektronik kontrol ünitesi birçok sistem oluşturmaktadır. Elektronik kontrol ünitesi, aracın mevcut motorunda ki yakıt sisteminin dışında birçok sistem üzerinde değişiklikler ve işlemler yapmaktadır. Elektronik kontrol ünitesinin işlem yaptığı sistemler arasında kademeli otomatik şanzımanlarda yer alan çalışma verimini denetleyen ‘Kontrol Ünitesi’ yer almaktadır.

Günümüzde çalışma prensibi tıpkı ECU ya benzeyen birçok yönetici beyin belirli yönetici markalar tarafından farklı isimler verilerek kullanılmaktadır. Hatta aktif süspansiyon ve adaptif süspansiyon sistemlerini yönetmek ve kontrol etmek yine bir kontrol ünitesinin üzerine düşmektedir. Bilinmesi gerekmektedir ki elektronik kontrol ünitesinin yönettiği ve denetlediği en önemli araç sistemlerinden bir tanesi de ABS’dir.

Otomobiller ve Sürüş Güvenliği

Otomobil teknolojisi sürekli olarak bir gelişim içerisindeyken bir takım geliştirmelerde halen yapılmaya devam ediyor. Bu kontrol ünitesi özellikle yeni nesil araçlarda uygulanmış olduğundan dolayı sistem artık daha kontrollü bir şekilde denetlenebiliyorlar. Hatta pek çok sürücü araçlarındaki beyne müdahale ederek kendilerine uygun olan yazılım programları sayesinde araçlarını daha fazla kişiselleştirebiliyorlar. Eskiden otomobiller yalnızca bir ulaşım aracı modundayken bugün gelişen teknoloji araç kullanmayı çok daha keyifli hale getirmiştir. Sürücü aracını modifiye ederek dilediği gibi performans artışı da sağlamaktadır.

Eski ile yeni araçların teknoloji bakımından kıyaslanması bile imkansız bunun içinde ECU sisteminin araçlarda oldukça faydalı sonuçlar ortaya çıkarmış olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi çekebilir: Kasko fiyatları

01 Ekim 2019
687 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al