Tüp Bebek Tedavisini Tercih Etmeden Önce

Tüp Bebek Tedavisini Tercih Etmeden Önce

Tüp bebek tedavisi, doğal olarak gebe kalamayan veya kısırlık sorunları yaşayan çiftler arasında doğurganlık şansını artırmak için benimsenen tıbbi bir süreçtir. Teknolojinin ve tıbbi gelişmelerin ortaya çıkışı, aynı zorluklarla karşılaşan çiftlerin hamile kalma şansını önemli ölçüde artırmıştır.

Tüp bebek doğurganlık sorunları yaşayan bireyler için bir umut ışığı olduğu için son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Ancak hastalar in tüp bebek sürecinden tam olarak haberdar olmadıklarını da söyleyelim. Dahası, tüp bebek tedavisi arayan bireylerin kafasında kafa karışıklığına ve şüphelere yol açan birçok efsane vardır.  

1. Kısırlık Sorunu 

İnsanlar genellikle kısırlığın nadir görülen bir sorun olduğuna inanırlar. Ancak bu doğru değildir. Kısırlık çok yaygındır ve dünya çapında 6 çiftten 1’ini etkiler. Kısırlığın nedenleri konusunda kadınların başlıca nedeni olduğu konusunda bir yanlış anlama var. Ancak yapılan araştırmalar, kısırlığın yüzde 40’ının kadınlardan, yüzde 40’ının erkeklerden ve her ikisinin de yüzde 20’sinin birleşmesinden kaynaklandığını ortaya koymuştur.  

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

2. Uzun Bir Süreç

Tüp bebek tedavisi kadının yumurtalıklarından yumurtaların alınması, dışarıdan döllenmesi ve tekrar rahim içine yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Yumurtaları toplamak için kadının vücudu uyarıldığı için bu süreç zaman alıcı olabilir. Dahası, tüp bebek yumurtalar toplanmadan birkaç hafta boyunca birden fazla ilaç ve klinik ziyareti gerektirir.

3. Tüp Bebekte Farklı Türler

Tıp alanındaki gelişmeler, diğer azaltılmış ilaç yoğun tedavi türlerinin keşfedilmesine yol açmıştır. Tüp bebek işleminin doğal süreci en az yoğun olanıdır ve uyarıcı ilaç gerektirmez. Bu diğer tüp bebek işlemi için geleneksel tüp bebek tedavisine kıyasla yalnızca 4-9 gün süreyle ilaç gerektirir.  

4. Yaş

Tıbbi araştırmalar, genç bireylerde tüp bebek başarı oranının daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Dahası, 35 yaş civarında kadınlarda doğurganlık azalmaya başlar ve bu nedenle gebe kalma şansı önemli ölçüde azalır. Doğurganlıktaki düşüşün ana nedeni, azalan yumurta sayısı ve o sırada yumurtalıklardaki yumurtaların kalitesidir. Yaşla birlikte erkeklerde doğurganlık kadınlara göre sabit olmakla birlikte, kalite yaşla birlikte düşer. Bu nedenle yaşın nasıl bir faktör oynadığını anlamak önemlidir.

Tüp bebek tedavisi ile ilgili son istatistikler, tedavinin başarı oranının yüzde 35–40 civarında olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle, önceki döngülerin istenen sonuçları vermemesi durumunda ek döngülere ihtiyaç duyabileceğinizi söylemek güvenlidir

29 Ocak 2021
201 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al