Akne Nedir?

Akne, kıl kökleriniz yağ ve ölü deri hücreleriyle tıkandığında ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığıdır. Beyaz noktalara, siyah noktalara veya sivilcelere neden olur. Akne her yaştan insanı etkilese de en çok gençler arasında görülür. Etkili akne tedavileri mevcuttur, ancak akne kalıcı olabilir. 

Akne şiddetine bağlı olarak duygusal sıkıntıya neden olabilir ve cildi yaralayabilir. Tedaviye ne kadar erken başlarsanız, bu tür sorunlara yakalanma riskiniz o kadar düşük olur.

Akne Belirtileri

 • Kapalı tıkalı gözenekler
 • Siyah noktalar
 • Küçük kırmızı, hassas yumrular
 • Uçlarında irin olan sivilceler
 • Deri altında büyük, sert, ağrılı yumrular
 • Deri altında ağrılı, irin dolu topaklar
 • Akne genellikle yüz, alın, göğüs, sırt üstü ve omuzlarda görülür.

Bakım yöntemleri sivilcenizi temizlemiyorsa, birinci basamak doktorunuza görünün. Daha güçlü ilaçlar yazabilir. Akne devam ederse veya şiddetliyse, cilt konusunda uzmanlaşmış bir doktordan tıbbi tedavi almak isteyebilirsiniz.

Birçok kadın için, adet kanamasından bir hafta önce görülen alevlenmelerle sivilce çıkabilir. Bu tip akne, doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda tedavi olmaksızın iyileşme eğilimindedir.

Yaşlı yetişkinlerde, ani bir şiddetli akne başlangıcı, tıbbi müdahale gerektiren altta yatan bir hastalığa işaret edebilir.

Hksigorta.com’dan Ankara özel sağlık sigortası teklifi alabilirsiniz.

Akne Nedenleri

 • Fazla yağ üretimi
 • Yağ ve ölü deri hücreleri tarafından tıkanmış saç kökleri
 • Bakteri
 • İltihap

Akne tipik olarak yüzünüzde, alnınızda, göğsünüzde, sırtınızın üst kısmında ve omuzlarınızda görülür, çünkü bu cilt bölgeleri en fazla yağ (yağ) bezine sahiptir. Saç kökleri yağ bezlerine bağlanır.

Folikül duvarı şişebilir ve beyaz bir nokta oluşturabilir. Veya fiş yüzeye açılıp koyulaşarak siyah noktaya neden olabilir. Siyah nokta, gözeneklere sıkışmış kir gibi görünebilir. Ama aslında gözenek, havaya maruz kaldığında kahverengiye dönen bakteri ve yağ ile tıkanır.

Sivilceler, tıkalı saç kökleri iltihaplandığında veya bakterilerle enfekte olduğunda gelişen beyaz bir merkezli kırmızı lekelerdir. Saç köklerinin derinliklerinde tıkanmalar ve iltihaplanma, cildinizin yüzeyinin altında kist benzeri topaklar oluşturur. Cildinizdeki ter bezlerinin açıklıkları olan diğer gözenekler genellikle sivilceyle ilgili değildir.

Sivilceye kirli cilt neden olmaz. Aslında, cildi çok sert ovalamak veya sert sabunlar veya kimyasallarla temizlemek cildi tahriş eder ve sivilceyi daha da kötüleştirebilir.

29 Eylül 2020
311 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al