Triger Kayışı Nedir?

Triger Kayışı Nedir?

Triger kayışı aracınızın içten yanmalı motorun bir parçasıdır. Sonunda tekerlekleri döndürmek için tek yönde hareket eden dönme enerjisini aktarmak için arabadaki çeşitli şaftların uçlarının etrafında dönüyor.

Sentetik kauçuktan yapılmıştır ve biraz dev bir elastik banda benzemektedir, genellikle siyah renktedir. Kayışın iç yüzeyinde, motor içindeki farklı şaftların kafalarında tutuşunu arttırmak için kullanılan bir dizi diş vardır.

Bu dişler olmadan, kayış her an kayabilir ve ya başka bir hareketli parçaya sıkışarak ya da iki hareketli parçanın yapmamaları gerektiğinde temas etmesine izin vererek motorunuza zarar verebilir.

Triger kayışı, eksantrik mili ve krank mili arasında önemli bir bağlantıdır. Krank mili, pistonların hareketiyle üretilen dikey enerjiyi tekerlekleri hareket ettirmek için dönme enerjisine dönüştürmekten sorumludur. Eksantrik mili, arabanızın motoruna hava girip çıkmasını sağlamak için valfleri açmak ve kapatmaktan sorumludur. Triger kayışı orada olmasaydı veya aniden kırılırsa, pistonlar ve valfler çarpışır ve bu da aracınızın iç kısmında çok fazla hasara neden olabilir. Bu nedenle, aracınızın triger kayışının durumunu izlemek ve kırılmadan önce değiştirdiğinizden emin olmak son derece önemlidir.

Eski arabalarda, triger kayışınız koparsa, neden olduğu hasarı onarma faturasının arabanın değerini önemli ölçüde aştığını göreceksiniz. Daha yeni otomobillerde, bir triger kayışı kopması durumunda hasarın o kadar kapsamlı olmaması için motor tasarımının değiştirildiğini fark edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kasko Fiyat Teklifi Ankara

Triger Kayışınızın Daha Hızlı Aşınmasına Neden Olan Nedir?

Triger kayışlarının ne zaman kırılacağını veya yırtılacağını bilmek çok zordur. Daha hızlı yıpranmalarına neden olan birkaç şey vardır.

Sıcaklıktaki Değişiklikler

Tahrik kayışı kauçuktan yapılır. Kauçuk ısındığında esner ve tekrar soğudukça daralır. Aşırı sıcak ve soğuk, kauçuğun kayışın dış yüzeyinde küçük çatlaklar oluşturmasına neden olabilir. Bu, triger kayışının daha hızlı değiştirilmesi gerekmesine neden olabilir. Aracınızı dışarıda değil bir garajda tutmak, triger kayışınızın maruz kaldığı sıcaklık değişimlerinin boyutunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Yağ Sızıntısı

Yağ, triger kayışına müdahale edebilir. Kayışın dişlerinin arasına girebilir ve kayışın kaymasına ve hatta tamamen çıkmasına neden olabilir. Motorunuzdan herhangi bir yağ sızdığını fark ederseniz , triger kayışını çıkartırsa çok daha fazla hasara neden olabileceğinden, bunu mümkün olan en kısa sürede görmelisiniz.

02 Haziran 2021
10 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al