Gripten Nasıl Korunurum?

Gripten Nasıl Korunurum?

Grip kış mevsiminin gelmesiyle birlikte hızlı bir artış gösteren hastalıkların başında geliyor. Tedavisi ise grip aşısı olarak gösteriyor. Griple mücadele kapsamında yaklaşık olarak 60 yıldır aşılar güvenilir bir şekilde kullanılıyor. Üstelik sadece bizde değil dünyanın pek çok ülkesinde.

Dünya sağlık örgütü grip virüsünün değişikliklerini yakından takip ederek aşının içeriği konusunda da önlemlerini alıyor ve yeniliyor. Aşının içeriği her yıl takviyelerle birlikte daha güçlü ve etkileyici bir hale getiriliyor. 

Son yıllarda kullanılan grip aşılarında iki tip mevcuttur. Hazırlanan bu aşıyla birlikte dolaşımda saptanmış olan virüsler antijenik benzerlik gösteriyorsa %50–80 arsında koruma sağlıyor. Sağlıklı insanlarda aşı koruması yüksek olan bir etken özellikle de yaşlılarda koruyuculuk daha da düşük olabiliyor. Aşıdan kaynaklı komplikasyonlar ise azaltılabiliyor. 

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Grip aşıları mevsim boyunca yaptırılabilir. Bu sayede gripten korunmuş olurken hijyen kurallarına da dikkat etmek mutlaka gerekiyor. Düzenli el ve kolların su ve sabunla yıkanması önemli. Özellikle e soğukların etkisiyle birlikte kapalı mekanlara sığınmak zorunda kalan kalabalık inanların grip bulaşmamasına da dikkat etmesi gerekiyor. Böyle ortamlardan uzak durmak çok önemli ancak bazen de ister istemez kendimizi bu kalabalıkların içerisinde bulabiliyoruz. 

Hasta olan kişilerin griplilerle temasa geçmesi de doğru olmayacaktır. Özellikle eller ve burun ile temastan kaçınmak gerekir. Hastanın temas etmiş olduğu ya da virüsün bir şekilde bulaşmış olduğu yüzeylerin sık sık yıkanması da çok önemli. 

Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgâhı, oyuncaklar, vb.) günlük temizlikte kullanılan deterjanlar ve çamaşır suyu ile temizlenmesi yeterlidir.

Hastalara ait çarşaf, çamaşır, havlu ve kap kacağın ayrı olarak yıkanmasına gerek yoktur. Ancak hastaya ait eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır.

Sonuç olarak şöyle söyleyebiliriz ki kış ayları grip için her zaman bir fırsat bunun içinde bu virüslere geçit verip vermemekte sizin elinizdedir. Eğer ki siz kendi sağlığınızı korur ve önleminizi alabilirseniz o zaman gribe yakalanma olasılığınızı da olabildiğince düşürmüş olursunuz ve kışı daha rahat ve konforlu bir şekilde geçirebilirsiniz.

09 Aralık 2019
613 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al