Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Trafikten Çekme Belgesi Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Trafikten Çekme Belgesi Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bazı otomobiller çeşitli sebeplerden dolayı trafikten çekilmek durumunda kalabilir. ve bu sebeplerden en çok karşılaşılan durum ise aracın modelinin çok eski olması ve dolayısıyla bu araçlar için vergi ödenmek istememesidir. Hatta bazı sürücüler araçların devir işlemleri veya muayenesiz bir aracın devrinin yapılabilmesi için çekme belgesi almayı tercih ederler. Bu konumuzda ise çekme belgesi almak için neler yapmanız gerekiyor bu konu hakkında bilgiler verelim istedik.

Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır?

Çekme belgesi alınabilmesi öncelikli olarak vergi dairesinden vergi borcu yoktur yazısı, trafik cezası ve araç üzerinde herhangi bir ipotek ve rehin gibi durumun olmadığına dair belge alınması gerekiyor. Eğer ki bunlara dair biri hakkında borç varsa bu borçların ödenmesi şart. Sonrasında ise istenilen yazı alınabilir.

Emniyete başvurunuz sırasında trafik tescil dairesine ek–1 belgesi vermeniz gerekiyor. Bu belge ise şoförler odası veya iş takipçilerinden alınabilir. Ek–1 belgesi bilgisayar tarafından doldurulmuş olması gerekiyor. Bu nedenle genelde bu belge bir sigortacı veya iş takipçisi tarafından ücret karşılığında doldurulur.

Bu belgelerle birlikte bir de dilekçe yazılması gerekiyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi iş takipçilerine bu dilekçeyi de doldurtabilirsiniz. Örnek isterseniz onlarda mevcuttur.

Aracınızın plakasını söktükten sonra emniyete teslim etmeniz gerekiyor. Yukarıda belirttiğimiz belgelerinizi aldıktan sonra aracınızın plakalarıyla birlikte emniyete gitmelisiniz.

Emniyete giderken yanınızda şoförler odasından alacağınız bir dosya olması gerekiyor. İçerisine belgelerinizi koyabilmek için sonrasında ise artık dosyanız hazır demektir.  

Tüm bu işlemleri yapabilmek için mutlaka aracın sahibi ya da araç sahibin vekalet verdiği kişinin olması gerekiyor. Sizin adınıza bu işlemleri başkası kesinlikle yapamaz. Eğer ki çekme belgesi alınacak olan araç bir şirkete ait ise bu durumda yanınızda vergi levhanız, imza sirkünüz, ortaklık gazeteniz, oda sicil kaydınız gibi evraklarında yanınızda olması gerekiyor. Yetkisi olmayan kişilerin bu işlemi yapabilmesi söz konusu değildir.

Kısacası aracınızı trafikten çekmek istediğinizde bunun nedeniyle ilgili bilgiler ruhsatta açıklama bölümüne yazılarak üzerine kaşe basılır. Bu sayede durum resmiyet kazanmış olacaktır. Alacağınız belgenizin bir nüshasının sizde olması gerekir. Sonrasında aracınızı muayene yaptırmak isterseniz bu belgelerle yaptırmanız gerekiyor.

04 Ağustos 2019
417 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al