Hava Filtresini Değiştirmenin Araca Faydaları Nelerdir?

Hava Filtresini Değiştirmenin Araca Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak hava filtrelerinin değiştirilmesinin birçok faydası vardır. Bu faydalar sıralayacak olursak daha iyi performans, daha az emisyon, daha iyi hızlanma, daha uzun motor ömrü ve genel olarak iyileştirilmiş sürüş.

Artan Yakıt Verimliliği

Bazı araştırmalar, kirli bir hava filtresinin değiştirilmesinin araçlarda yakıt sarfiyatını yüzde 14’e kadar artırdığını, filtre çok kirliyse sürülebilirliği etkilediğini gösteriyor. Tıkalı bir hava filtresinin değiştirilmesi, modern enjeksiyonlu araçlarda hızlanmayı potansiyel olarak % 6 ila 11 artırabilir. Rakamlardan bağımsız olarak, temiz bir hava filtresinin motora giden hava akışını iyileştirdiği ve motor performansını artırdığı açıktır.

Azaltılmış Emisyonlar

Tıkalı hava filtreleri motora giden hava akışını azaltabilir, kelimenin tam anlamıyla boğabilir ve sonuç olarak aracın emisyon kontrol sistemlerini etkileyerek yanlış bir hava-yakıt karışımına ve buji ateşleme sorunlarına neden olarak ciddi sürüş sorunlarına yol açabilir. Bujiler kirlenebilir ve bu da çoğu zaman motorun teklemesine veya sert rölantiye neden olurken aynı zamanda yakıt sarfiyatını da büyük ölçüde etkiler. Ayrıca, yakıt karışımının çok zengin olmasının neden olduğu motor birikintilerini artırabilir ve motor ışığının yanmasına neden olabilir.

Aracınız için en uygun Ankara trafik sigortası teklifini hksigorta.com’dan alabilirsiniz.

Motorun Ömrünü Uzatır

Hava filtresinin düzenli olarak değiştirilmesi motorun ömrünün uzamasına yardımcı olur, çünkü hava filtresi, silindirler ve pistonlar gibi dahili motor parçalarına zarar verebilecek hasarlı kir ve kalıntıları tutacak şekilde tasarlanmıştır. Bir tuz tanesi kadar küçük partiküllerden motor hasarı meydana gelebilir ve maliyetli onarımlarla sonuçlanabilir.

Ucuz ve Hızlı Çözüm

Hava filtresi, değiştirilmesi gereken en ucuz bakım bileşenlerinden biridir ve bunu kendiniz bile yapabilirsiniz. Ancak satın aldığınız hava filtresinin tam olarak sizin otomobil markanız ve modeliniz için tasarlandığından emin olmanız gerekir. Enjeksiyonlu araçlarda, hava filtresi genellikle gaz kelebeği gövdesi tarafından motorun üst ön veya yan tarafına yakın bir yerde bulunur.

Hava filtresi dikdörtgen şeklindedir ve normalde kapalı tutan klipsleri veya vidaları olan dikdörtgen, siyah plastik bir muhafaza içinde bulunur. Eski, araçlarda hava filtresi yuvarlaktır ve bir kanat somunu ile sabitlenmiş karbüratörün üzerinde yuvarlak bir metal muhafaza içine yerleştirilmiştir.

09 Nisan 2021
178 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al