Çinko Nedir, Eksiliğinde Neler Olur?

Çinko Nedir, Eksiliğinde Neler Olur?

Bir mineral olan çinko, birçok metabolik işlem için küçük miktarlarda gereklidir. Diyet kaynakları arasında istiridye, sığır eti ve zenginleştirilmiş tahıllar bulunur.

İnsanlar, soğuk algınlığı semptomlarının süresini azaltmak için çoğunlukla pastil şeklinde çinko alırlar. Bilimsel çalışmalar tutarsızdır, ancak çinkonun bir etkisi varsa, muhtemelen küçüktür ve yalnızca soğuk algınlığı semptomları geliştikten hemen sonra alındığında ortaya çıkar.

Bazı insanlar yara iyileşmesini geciktirdiği için yaraların iyileşmesine yardımcı olmak için çinko alırlar. Gelişmekte olan ülkelerde, yaşamın ilk yılında haftada bir kez çinko ve demir içeren takviyeler, ishal ve solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı ölümleri azaltabilir. Yetersiz beslenen veya çinko eksikliği olan 6 aydan büyük çocuklarda çinko takviyesi ishalin tedavisine yardımcı olabilir.

Çinko ayrıca diyabetli veya diyabet öncesi kişilerde kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Hafif çinko eksikliği, çocuklarda büyümeyi bozar ve çinko takviyesi ile düzeltilebilir.

Çinko Eksikliğinin Olası Yan Etkileri

Çinko genellikle güvenlidir, ancak yüksek dozlar alındığında toksisite gelişebilir. Çinko pastillerinin yaygın yan etkileri şunları içerir:

  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • İshal
  • Ağız tahrişi
  • Ağız yaraları
  • Kötü tat

Çinko eser bir metal olduğundan ve vücuttan gerekli diğer metalleri çıkarabildiğinden, çinko pastillerinin alımı sınırlandırılmalıdır. Çinko spreyler burnu ve boğazı tahriş edebilir.

Olası ilaç etkileşimleri

Çinko takviyeleri aynı anda alınırsa, enfeksiyon tedavisinde bazı antibiyotiklerin emilimi ve etkinliği düşebilir; bu nedenle bu antibiyotiklerden en az 3 saat sonra çinko alınması gerekir.

Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları

Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdığınız da olası hastalık risklerine karşı kendinizi güvence altına almış olursunuz. Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırırken dikkat edilmesi önemlidir. Çünkü belli bir yaştan sonra sigorta firmaları tamamlayıcı sağlık sigortası yapmak istemezler. Yaş sınırının 65 olması ise bu yaştan sonra yapılabilme ihtimalini güçleştirir. Siz sigortanızı ne kadar erken yaşta başlatırsanız bu size ömür boyu devamlılık garantisi sağlayacaktır. Özellikle de yeni doğmuş bebekler doğumla birlikte tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırılırsa ömür boyu yenileme garantisine sahip olurlar.

Hksigorta.com’dan yaptıracağınız Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası ile birlikte kendinizi de güvence altına alabilirsiniz.

Fiyat teklifi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

24 Kasım 2020
437 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al