Trafikte Heyecan ve Stres

Trafikte Heyecan ve Stres

Bazı insanlar var ki ilk kez olsun defalarca da olsun araca oturdukları zaman endişe duyarlar. Bu durum özellikle de trafiğin yoğun olarak işlediği büyük şehirlerde ve kalabalık yollarda çok rahatsız edici hale gelebilir. Bu sorunla baş etmek için HKsigorta olarak bu makalemizde size araç sürerken stresten nasıl kurtulursunuz bunun tekniklerini anlatmaya çalışacağız.

Endişe etmek stresli durumda ortaya çıkar ve doğal olan bir tepkidir. Lakin bu tepki sizin kontrolünüzün de dışına çıktığı zaman artık günlük işlerinizi de yapamayacak konuma gelebilirsiniz. Araç sürerken yaşadığınızda ise bu sizin araç kullanmanızı daha da zorlaştıracaktır. Panik bozukluk hastalığı bir anlamda endişe sorunu olarak tanımlanır ve fiziksel olarak belirtilerinin dışında korku ve nöbet şeklinde de kendisini gösterecektir. Panik atakları zorlayan en önemli durumda budur. Ancak bu durumunda tedavisiz olduğunu kesinlikle düşünmeyin.

Öncelikli olarak içinde bulunduğunuz durumu anlamanız sizin bununla baş etmenizde önemli bir rol oynayacaktır. Örneğin araç kullanırken endişe duyuyorsanız o zaman hislerinizi gözden geçirin ve bunu kabul edin. 

Endişeye dolaylı olarak baktığımız zaman insanın evham yapması ve korkması kendisini gösterecektir. Ani bir refleks durumunda kişi korkacağından dolayı direk olarak tehlike işareti verilecek ve sanki sizin zihniniz bozulmuş gibi anlamsızca davranacaksınız. Baş ağrısı, terleme ve hızlı kalp atışının nedeni de budur.

Rahatlama Yöntemi

Araca bindiğinizde başınızı sağa sola doğru çevirin ve eğin, direksiyonu sıkıca bir kavrayın ve sonrasında tekrar gevşetin. Bunları birkaç kez denediğiniz zaman endişenizin de azaldığını göreceksiniz. Rahatlama tekniğini güncel hayat içerisinde de uygulayabilirsiniz iyi bir meditasyon sağlayacaktır.

Nefesinizi kontrol edin aşırı hızlı nefes alıp verme durumu oluşuyorsa derin bir nefes alın ve rahatlamaya çalışın.

Kendi kendinizle konuşun ve kendinizi motive etmeye çalışın. Evet, trafik yoğun olabilir ancak siz kendi şeridinizde gittiğiniz sürece hiçbir sorun yok. Aniden gelişebilecek bir olayda fren sizin ayağınızın altında ve frene basarak durabilirsiniz. 

Eğer araç sürerken her ne kadar kendinizi telkin etmeye çalışıyor olsanız ve bunu başaramıyorsanız o zaman işi bir profesyonele devretmeniz gerekiyor. Çünkü bu endişenin ve korkunun altında başka bir neden de olabilir. Bu nedenle sorunun kaynağının bulunarak ortadan kaldırılması gerekir.

07 Nisan 2020
513 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al