Trafik Sigortasının Önemi

Trafik Sigortasının Önemi

Nüfusun artmasıyla birlikte çoğalan araç sayısı trafikte kargaşaların yaşanmasını kaçınılmaz hale getirmektedir. Buna araç sürücülerinin bilinçsizce yola çıkması da eklendiğinde kazalar da artmaktadır. Siz ne kadar kurallara uysanız da karşıdan gelen aracı yönetmeniz mümkün değildir. Bir anlık dalgınlık sonu ölümle sonuçlanan büyük kazalara neden olmaktadır. Olası kaza hallerinde hem aracımızı hem de karşıdan gelen araca vermiş olduğumuz hasar maliyetini karşılayabilmemiz için aracımıza zorunlu olan trafik sigortasını yaptırmamız gerekmektedir. Trafik sigortası yılda bir kez yaptırılan zorunlu bir uygulamadır. Trafik sigortasının günü dolan sürücüler trafikte tespit edildikleri takdirde anında trafikten men edilirler. Bu anlamda mağdur olmamak için aracınızın trafik sigortasını zamanını geçirmeden günü geldiğinde yaptırmanız çok büyük önem taşır.

Trafik sigortası yaptırmak neden gereklidir sorusunu şu şekilde cevaplamamız mümkündür.

Eğer kazaya sebep olan taraf siz iseniz karşı tarafın hasar giderlerini karşılama konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Olası kaza anında trafik sigortanızın yaptırılmadığı tespit edildiğinde masrafları cebinizden karşılamak zorunda kalırsınız. Aynı zamanda trafikten men edilmeniz söz konusu olacaktır. Böyle bir durumla karşı karşıya gelmemek için trafik sigortası son derece önemlidir.

Kaza sonrası karşı taraftaki araçta bulunan kişilerin ilk yardım, muayene ve bütün hastane giderleri trafik sigortası tarafından karşılanmaktadır.

Yine sizin hatanız nedeniyle karşı taraftaki araçta bulunanların ölümü ile sonuçlandığı hallerde ölen kişinin defnedilmesi konusundaki bütün masraflar sigorta tarafından karşılanır. Yine ölen kişinin bakmakta olduğu yakınları varsa onların masrafları da trafik sigortası tarafından güvence altına alınmaktadır.

Kaza anında hem kendi aracımıza gelecek olan zararı teminat altına alırız hem de karşıdan gelen araçlara verebileceğimiz zararı teminat altına alabilmemiz için trafik sigortası büyük önem taşır. Trafik sigortası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa tabi olan ve yapılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Böylelikle meydana gelecek kaza durumlarında taraflar kanunlarla teminat altına alınmış olmaktadır. Olası kazalarda tarafların mağduriyet yaşamaması ve birbirlerine olan sorumlukları kanunlar esas alınarak düzenlenmektedir. Kimsenin mağdur olmaması ve tarafların birbirine karşı olan hak ve yükümlülükleri trafik sigortası ile teminat altına alınmıştır.

26 Nisan 2019
501 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al