EKG Nedir?

Elektrokardiyogram yani EKG, kalbinizdeki elektrik sinyallerini kaydeden, kalp sorunlarını hızla tespit eden ve kalbinizin sağlığını izlemek için kullanılan ağrısız bir testtir.

EKG, bir hastane odasında yapılır. EKG makineleri ameliyathanelerde ve ambulanslarda standart ekipmandır. Akıllı saatler gibi bazı kişisel cihazlar EKG işlevi de görebilir.

Doktorunuz aşağıdakileri belirlemek veya tespit etmek için bir EKG isteyebilir:

  • Anormal kalp ritmi,
  • Kalbinizdeki tıkalı veya daralmış arterler (koroner arter hastalığı) göğüs ağrısına veya kalp krizine neden oluyorsa,
  • Daha önce kalp krizi geçirip geçirmediğiniz,
  • Kalp pili ne kadar iyi çalışıyor?

Aşağıdaki belirti ve semptomlardan herhangi birine sahipseniz bir EKG’ye ihtiyacınız olabilir:

  • Göğüs ağrısı
  • Baş dönmesi, baş dönmesi veya kafa karışıklığı
  • Kalp çarpıntısı
  • Hızlı nabız
  • Nefes darlığı
  • Zayıflık, yorgunluk veya egzersiz yapma becerisinde azalma

Belirtileriniz gelip geçme eğilimindeyse, standart bir EKG kaydı sırasında yakalanamayabilir. Bu durumda doktorunuz uzaktan veya sürekli EKG takibi önerebilir.  Farklı EKG türleri vardır. Bunlar ise aşağıdaki gibidir:

Holter monitörü, genellikle 24 ila 48 saat boyunca sürekli bir EKG kaydeden küçük, giyilebilir bir cihazdır .

Olay izleme. Holter monitörüne benzer, ancak bir seferde birkaç dakika için yalnızca belirli zamanlarda kayıt yapar. Holter monitörden daha uzun süre, örneğin 30 gün takabilirsiniz. Takarken  semptomları hissettiğinizde bir düğmeye basarsınız. Bazı cihazlar anormal bir ritim algılandığında otomatik olarak kayıt yapar.

EN UYGUN ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI

EKG’nin Riskleri

EKG güvenli bir işlemdir. Test sırasında kullanılan elektrotlar elektrik üretmediğinden elektrik çarpması riski yoktur. Elektrotlar yalnızca kalbinizin elektriksel aktivitesini kaydeder.

Elektrotlar çıkarıldığında bandajı çıkarmaya benzer küçük bir rahatsızlığınız olabilir.  

Standart bir EKG için özel bir hazırlığa gerek yoktur. Hastane elbisesi giymeniz istenebilir. Vücudunuzun elektrotların yerleştirileceği kısımlarında kıl varsa teknisyen, yamaların yapışması için tıraş edebilir. Hazır olduğunuzda, muayene masasına veya yatağa uzanmanız istenecektir. Ancak genelde hiçbir hazırlık yapılmadan doğrudan uygulanır.

EKG sırasında, göğsünüze ve uzuvlarınıza 12’ye kadar sensör bağlanacaktır. Elektrotlar, bir monitöre bağlanan tellere sahip yapışkan yamalardır. Kalbinizin atmasını sağlayan elektrik sinyallerini kaydederler. Bilgisayar bilgileri kaydeder ve bir monitörde veya kağıt üzerinde dalgalar halinde görüntüler. Yani hastanede kalp muayenesi sonrasında size verilen kağıt onu temsil eder.

03 Nisan 2021
9 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al