Sigarayı Bırakma ve Özel Sağlık Sigortası

Sigarayı Bırakma ve Özel Sağlık Sigortası

Sigara içen veya diğer tütün türlerini kullanan kişilerin, tütün kullanmayanlara göre hastalığa yakalanma ve daha erken ölme olasılığı daha yüksektir. Sigara içiyorsanız, sağlığınıza ne yaptığı konusunda endişelenebilirsiniz. Muhtemelen siz de sigarayı bırakmanın ne kadar zor olabileceği konusunda endişeleniyorsunuz. Nikotin son derece bağımlılık yapar ve sigarayı bırakmak özellikle yardım almadan zor olabilir. Aslında çoğu insan ilk kez bırakmaya çalıştıklarında başarılı olamıyor. Birden fazla denemeniz gerekebilir, ama sigarayı bırakabilirsiniz.

İlk Adımı Atın

Sigarayı bırakmaya karar verin. Bir bırakma tarihi belirleyin. Ardından, sigarayı başarıyla bırakmanıza yardımcı olacak çok sayıda kaynaktan yararlanın. Artık sigarayı bırakmaya karar verdiğinize göre, sigarayı bırakma eylem planınızın haritasını çıkarma zamanı. Planınızın ilk adımlarından biri “Destek almak” olmalıdır

Destek aileden, arkadaşlarınızdan, doktorunuzdan, bir destek grubundan olabilir. Sigarayı bırakma eylem planınızda başka bir önemli adım? Zorluklar için planlama. Örneğin, sigarayı bırakma planınıza başlarken kaçınmak isteyeceğiniz yüksek riskli yerlerin bir listesini yapın. Alışveriş merkezi, müze veya sinema salonu gibi sigara içilmesine izin verilmeyen yerler düşünün.

Dumansız Yaşamak

Dumansız yaşamak, daha sağlıklı ve muhtemelen daha uzun bir yaşam sürmeniz için bir fırsattır. Dumansız yaşamak aynı zamanda daha fazla dayanıklılık ve tatları ve kokuları daha iyi takdir etme becerisiyle daha iyi bir yaşam kalitesi anlamına da gelebilir.

Ancak dumansız yaşamak, stressiz yaşamak anlamına gelmez. Aslında, sigara içenler genellikle stresi nüksün bir nedeni olarak gösterirler.

Özel Sağlık Sigortaları Sigarayı Bırakmak İçin Geçerli mi?

Ankara özel sağlık sigortası yaptırdığınızda özel hastanelerden ücretsiz bir şekilde yararlanabilirsiniz. Ancak sigarayı bırakma konusunda özel sağlık sigortasının hizmet verdiğini söyleyemeyiz. Özel sağlık sigortası acil ve belli sayıda doktor kontrolleri için geçerli olan bir güvencedir. Özel sağlık sigortası yaşamın riskleri göz önünde tutulduğunda şu an herkesin hatta bebeklikten itibaren yaptırması gereken bir güvence olarak değerlendirilebilir. Yaşam içerisinde ne olacağına ve neyle karşılaşabileceğinizi bilemezsiniz. Bunun içinde bir güvence olması açısından oldukça faydalıdır.

Sigarayı bırakma konusunda ücretsiz olarak hizmet veren devletin birimleri mevcut. Bu birimlerden gerekli desteği alarak sigarayı bırakabilirsiniz.

17 Ocak 2021
409 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al