Ablasyon Cerrahisi Nedir?

Ablasyon Cerrahisi Nedir?

Ablasyon cerrahisinden iyileşme çoğu durumda basittir ve prosedürü uygulayan kişilerin çok fazla uzun süreli bakım gerektirmemesi gerekir. Ablasyon iyi geçtiyse, türü ne olursa olsun, daha az uzun süreli bakıma ihtiyacınız olacaktır. Ablasyon, tümörlerden anormal kalp ritimlerine kadar birçok sorunu çözebilir.

Ablasyon Cerrahisi Faydaları

Ablasyon ameliyatının amacı, bir tıkanıklığı veya hasarlı dokuyu çıkarmaktır. Aşağıda, çeşitli ablasyon türlerinin faydalarına yer almaktadır.

Mesane Ablasyonu

Mesaneye yapılan ablasyonlar mesane kanserini ele almak içindir. Üretraya yerleştirilen bir kateter aracılığıyla gerçekleştirilen ablasyonlar, mesanede sorunlara neden olan tümörlerin veya dokuların tamamını veya bir kısmını çıkarmak için minimal invaziv bir yöntem sunar.

Beyin Ablasyonu

Beyin tümörleri veya nöbetler gibi çeşitli sorunları ele almak için beyin ablasyonları yapılabilir. Ablasyonlar, kafatasının büyük bölümlerinin çıkarılmasını içeren açık beyin tümörü cerrahisine kıyasla çok daha az invaziv ve risklidir. Gliomalar gibi belirli tekrarlayan durumlar birden fazla ablasyon ameliyatı gerektirebilir. Ablasyon, ağrıyı azaltmaya ve iyileşme süresini kısaltmaya yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Kardiyak Ablasyon

Kardiyak ablasyonlarda, doktor dokuyu çıkarmaz, bunun yerine hatalı bir elektrik sistemini yeniden programlamaya çalışır. Kalp, kalp ritmini besleyen bir tür elektriksel dürtü ile çalışır. Bu sinyaller arızalanabilir ve aritmi adı verilen anormal kalp ritimlerine neden olabilir, bu da bir takım sorunlara neden olabilir ve hatta ölümcül olabilir

Endometrial Ablasyon

Endometrial ablasyon durumunda, endometrium veya rahmin astarı koterize edilir. Bu aşırı adet kanamasını durduracak veya azaltacaktır. İşlem sırasında döllenmeden sonra yumurtanın implante olduğu rahimdeki astar kaldırıldığı için ablasyon sonrası hamileliği imkansız hale getirmesi muhtemeldir.

Venöz Ablasyon

Venöz ablasyonlar genellikle varis gibi durumları tedavi etmek için yapılır. Bu koşullar, özellikle sizi venöz hastalığa yatkın hale getiren sağlık sorunlarınız varsa tekrarlayabilir. Birden fazla kez venöz ablasyon yaptırmanız gerekebilecek olsa da, kozmetik bir soruna minimal invaziv bir çözümdür.

Ablasyon için takip ameliyatları nadirdir. En sık kardiyak ablasyonlarda ortaya çıkarlar. Bazı insanlar için aritmiyi kalıcı olarak çözmek için ablasyon yeterli değildir. Başka bir ablasyon geçirmeleri, kalp ritimlerini düzenlemek için ilaç almaya devam etmeleri veya hatta durumlarını kontrol etmeye yardımcı olmak için defibrilatör veya kalp pili gibi bir cihaz implante etmeleri gerekebilir.

08 Kasım 2021
136 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al