Mesleki Sorumluluk Sigortası

Mesleki Sorumluluk Sigortası

Meslekleriyle uğraşan birçok kişi Borçlar Kanunu hükümleri açısından serbest meslek sahibi olarak kabul edilmektedir. Yani; bu tür mesleklerle uğraşan insanlar çalışmalarının sonuçlarından sorumludur. Doktorlar, avukatlar, muhasebeciler, sigorta acenteleri, mali müşavirler ve serbest meslek sahibi diğer kişiler işlerini özenle yapmakla yükümlüdür. Aksi takdirde, mesleki faaliyetleri sırasında üçüncü taraflara zarar verirlerse zararı ödemekle yükümlüdürler. Bu bakımın bir gereği olarak, daha sonraki bir tarihte olumsuz bir durumdan kaçınmak için gerekli önlemleri almaları gerekir.

Mesleki sorumluluk sigortası, tazminat talebiyle karşı karşıya kalmaları durumunda işverenin yükümlülüklerini yerine getirir. İşleriyle uğraşan kişiler, yaralanmalara, sakatlanmalara veya üçüncü şahısların istem dışı ölümcül zararlarına veya ölümlerine yol açabilecek maddi kayıplara bedensel zarar verebilir. Bu gibi durumlarda üçüncü tarafların tazminat talepleri mesleki sorumluluk sigortası kapsamındadır.

Mesleki sorumluluğun amacı, işletme sahiplerine kendilerini daha özgür hissetmeleri ve bu faaliyetler sırasında daha rahat koşullar için gelişmeleri için fırsatlar yaratmaktır. Mesleki sorumluluk sigortası, talep üzerine düzenlenen bir sigorta türüdür. Ancak, her şeye rağmen bu sigortayı yapmak ilgili sahiplerin lehinedir, çünkü bu sigortalar çağdaş bir güvence sunar. Beklenmedik şeyler her zaman olabilir ve stresli durumlar meydana gelebilir.

Her meslek, doğrudan veya dolaylı olarak bir takım riskler taşır. Gerekli eğitimleri tamamlayarak nitelikli bir hizmet vermeye çalışmamıza rağmen, insan olmak bizi çeşitli nedenlerden dolayı hata yapmaya zorlayabilir. Bu nedenle, mesleki sorumluluk sigortası alarak mesleğimizle ilgili sorunları çözmek için çok güzel bir adım atmış olabiliriz.

Bu sigorta hizmeti, mühendislerin, doktorların, diş hekimlerinin, eczacıların ve avukatların yetersiz, ihmal edilmiş eylemlerinde karşılaşılan her türlü zorlukta yapılan sigorta işlemi olarak belirtilebilir. Açıklamasında listelenen tüm meslekler örnektir. Bu meslek grupları farklılık gösterebilir ve kapsam olarak genişletilebilir. Çünkü riskler her meslekte çok farklı olabilir. Doktorların riskleri mühendislerden farklıdır.

Tüm sigorta hizmetlerinin işlemleri güvence altına alınan hususlara bağlı olduğundan, bu poliçe ile sigortalanacak herhangi biri, mesleğinin risk koşullarını dikkate almalı ve bu riskleri kendi mesleki sorumluluk sigortası paketine eklemelidir. Bu nedenle, bu konuya daha fazla önem verilerek oluşturulan bir sigorta paketi daha işlevsel olacaktır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, risk grupları da mesleklerin özellikleri olarak değişmektedir.

Ancak genel olarak, bu sigorta hizmetleri iki ana güvence aşamasında yer alır. Birincisi, mesleğin sahibinin yaptığı herhangi bir hatadan ve tedaviyle ilgili bir durumun ortaya çıkması durumunda meydana gelen zararın geri ödenmesidir; ikincisi, mesleğin sahibi tarafından yapılan maddi kayıplar ve sigorta şirketi koşulla ilgilidir ve maddi durumu çözer.

09 Mayıs 2020
586 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al