Doğum İçin Hastane Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğum İçin Hastane Seçimi Nasıl Olmalı?

Bebeğinizin doğumu için bir hastane seçerken, doktorunuzun doğuma katılacağınızı, sigortanızın hastaneyi kapsayıp kapsamadığını ve hastanenin hamileliğiniz için uygun olup olmadığını (yüksek riskli ) mutlaka bilmeniz gerekir. Hastane hakkında soru sormak isteyebilirsiniz; sizin, bebeğiniz ve eşiniz için oda seçenekleri anestezi uzmanlarının ve emzirme danışmanlarının mevcudiyeti gibi detayları inceleyebilirsiniz.

Doğum yapacağım hastaneyi seçebilir miyim?

Dikkat etmezseniz Ankara özel sağlık sigortası ile anlaşmalı olmayan bir hastanede, bebeğinizi doğurabilirsiniz. Bu nedenle, bir doktor seçtiğinizde, doğum yapacağınız yeri de seçeceğinizi unutmayın.  

Bazı doktorlar, birden fazla hastanede doğum yaptırmayı kabul ediyor. Eğer doktorunuz dışarıdan ve özelse bu durumda doğumda sizi yalnız bırakıp bırakmayacağını mutlaka sormalısınız.

Hangi hastanelerin sigortanız kapsamında olduğunu belirlemek de çok önemlidir. Hamileliğinizin yarısında doktorunuzun veya sigortanızın bu hastaneyi tercih etmediğini öğrenmiş olmak işlerin biraz daha karışmasına neden olabilir. Çünkü gebelik zor bir durumdur ve başından sonuna kadar tek bir yerde takip edilmesi çok önemlidir. Aksi bir durum yaşanması halinde yaşayacağınız problemler sinir bozucu olmaktan çok daha fazlasıdır!

Yüksek riskli bir hamileliğiniz varsa?

Erken doğum veya bebeğinizi etkileyebilecek diğer komplikasyonlar için yüksek risk altındaysanız ve çok sayıda hastanenin bulunduğu bir bölgede yaşıyorsanız, yeni doğan yoğun bakım ünitesi olan bir hastaneyi tercih etmeniz gerekir. Ayrıca, her yeni doğan bölümü aynı değildir; bazı hastaneler en küçük bebeklere bakacak donanıma sahipken, diğerleri yalnızca 32 hafta ve sonrasına bakabiliyor ve daha erken olanları nakletmeye ihtiyaç duyuyorlar. Bunun için seçtiğiniz hastanenin daha öncesi doğumlarını inceleyebilir ya da yakınlarınızdan bu hastane konusunda tavsiye isteyebilirsiniz.

Doğum Sigortası Ne Zaman Yapılmalıdır?

Doğum sigortası istediğiniz özel hastaneyi seçebilmeniz açısından oldukça önemlidir. Bunun için mutlaka sigortanızı gebe kalmadan önce başlatmanız gerekir. Gebelik öncesinde planlı olmak sürecin kontrolü açısından çok önemlidir.  Hksigorta.com’dan alacağınız özel sağlık sigortası doğum paketi teklifi ile gebelik öncesinde doğum sigortanız hakkında bilgi alabilir ve sigortanızın başlatılmasını sağlayabilirsiniz. Sigortanız başladıktan sonra gebe kalmanız ve daha sonrasında da doğum yapmanız halinde bebeğiniz daha güvenli ve emin ellerde dünyaya gelecektir.

28 Ekim 2020
414 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al