Trafik Sigortası Otoparktaki Aracın Hasarını Karşılar mı?

Trafik Sigortası Otoparktaki Aracın Hasarını Karşılar mı?

Kaza adı üzerinde beklenmedik yerde ve zamanda meydana gelen bir olay. Bunun için de bir kazadan bahsedildiğinde şurası demekte doğru olmayacaktır. Bu nedenle siz bir sürücü olarak aracınızı park ettiğiniz, bıraktığınız yere dikkat etmek zorundasınız. Siz emniyetini almadığınız bir aracı herhangi bir yere bırakırsanız bunun adı kaza olmayacağı gibi hasar gördükten sonrada sızlanmaya hiç hakkınız olmayacaktır. Biz bu makalemizde özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların zamanlarını geçirmek ya da ihtiyaçlarını sağlamak için gittikleri AVM ya da benzer yerlerin otoparklarında meydana gelebilecek olan kazalarda trafik sigortasının hasarınızı karşılayıp karşılamayacağını anlatalım istedik.

Aracınızı otoparka güvenli olur diye bıraktınız ancak geri geldiğinizde aracınıza birisi çarpmış ve aracınız hasar görmüş dolayısıyla böyle bir durumda içiniz rahat mı olmalı olmamalı, bunu kestiremiyorsunuz. Çünkü bu zararın sorumluluğu kime ait olacak bilmiyorsunuz. Bu durum araç sahiplerinin çok sıkça rastladıkları bir durum bazen acemilik, bazen aceleci olmak bazen de yerin darlığı bu sonuçları ortaya çıkarıyor.

Böyle bir durumda ise konu mahkemelerden önce sigorta firmalarının devreye girmesiyle başlıyor. Eğer ki kaza yapan taraf sizseniz o zaman sigortanızdan medet ummayın çünkü sigortanız bu konuda hiçbir şey yapmayacaktır. Bu da demek oluyor ki aracınızı otoparka bırakmadan önce kasko sigortanızı mutlaka yaptırmalısınız. Bir sürücünün hasar ihtimalini göz önünde bulundurarak mutlaka trafik sigortasını yaptırması gerekiyor. Trafik sigortasının amacı aracınızda meydana gelen zararların karşılanmasını sağlamak değil karşı taraftaki aracın zararının karşılanmasını sağlamaktır. Siz eğer kendi aracınızı koruma altına almak istiyorsanız o zaman kasko sigortası yaptırmanız yerinde olacaktır.

Otoparkta Meydana Gelen Kazalarda Ne Yapmak Gerekir?

Hasar anında kaza tespit tutanağının doğru bir şekilde tutulması zararın kasko üzerinden karşılanabilmesi için gerçekten önemli. Aracınızın kaskolu olduğu kabul edersek, hasar veren kişi olay yerindeyse karşılıklı olarak kaza tespit tutanağı imzalayabilirsiniz. Aracınıza zarar veren kişinin kim olduğunu tespit edemediyseniz en yakın polis karakoluna gitmeniz gerekir. Otoparkta kameralı kayıt söz konusuysa bu durumda görüntülere bakılarak aracınıza çarpan kişiyi de tespit edebilirsiniz. Genelde otoparklar kamerayla kayıt altında tutulur. Bunun içinde bu süreç sizi çok uğraştırmayacaktır.

25 Kasım 2019
403 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al