Sıralı Sistem Araçta Benzin Biterse Ne Olur?

Sıralı Sistem Araçta Benzin Biterse Ne Olur?

Sıralı sistem araçlarda çalışma önce benzinde olur ve sonra araç belli bir ısıya geldikten sonra LPG’ye geçiş yapılır. Bu geçiş seri ve fark edilmeyecek bir şekilde olur. Ancak siz aracınıza benzin almayı unuttunuz bu durumda aracınızda yeterli benzin olmadığından dolayı çalışmayacaktır. Bunun nedeni tamamen güvenlik amaçlıdır. Çünkü benzin bittiği zaman ECU devir ve ısı sensöründen sinyaller gitmeyecek aracın ve sürücünün can güvenliği içinde araç çalışmaz hale gelecektir. Bu durum araca benzin koyuncaya kadar devam eder.

Sıralı sistemlerde ECU bu şekilde bir çalışma için programlanmıştır. Yani aracın devri, ısısı ve basıncı hepsi birden çalıştıktan sonra LPG’ye sinyal gönderilir. Peki bu durumun ne alakası var diyor olabilirsiniz onu da şu şekilde açıklayalım.

Bu durumu siz farklı da uygulayabilirsiniz. Yani servise gittiniz ve ben aracımın direk olarak LPG’de çalışmasını istiyorum dediniz ve ayarını yaptılar. Önemli olan araç sabah LPG’de çalıştığında sizin nelerle karşılaşacağınızdır. Regülatör ısınıp gazı buhar haline dönüştürmediği için lpg’yi sıvı halde ortalama -50 derecede filtre ve hortumlardan basınçlı halde enjektörlere gönderir. Bu sebepten dolayı enjektör hortumları basınca ve soğuğa dayanıklı olmadığı için çatlar aşırı derecede gaz kaçağna yol açarlar. Ayrıca lpg enjektörleri basınca ve aşırı soğuğa dayanamayıp zayıf bulduğu bağlantı noktalarından gaz kaçırıp yangına sebep olur.

Bunun için sıralı sistemli araçlarda gazın bitmesi halinde aracın çalışmasına izin verilmez. Firmalar müşterilerinin can güvenliğini ve araçların mal güvenliğini korumak adına böyle bir sistem geliştirmişlerdir.

Hksigorta olarak bizde can güvenliğinizi riske atmamanız için sıralı sistem araçlara sahip olmanız halinde sistemin orijinalliğini bozmadan bu şekilde devam etmeniz gerektiğini hatırlatır LPG ile çalışan aracınızın benzin ibresini de belli aralıklarla kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Doğru olan ise aracın yakıt tankında mutlaka çeyrek depo benzin bulundurmanız ve hatta gerekirse bazen aracınızla benzinle seyahat ederek sistemin ıslanmasını tavsiye ediyoruz. Bu sayede aracınız hem yakıt tüketimi konusunda sorun yaşatmayacak hem de arıza çıkarmayacaktır.

Otomobiller bizim en ihtiyaç duyduğumuz eşyalarımızın başında geliyor. Bir otomobilin düzenli bakımı da yine aynı şekilde önemlidir. Bu nedenle aracınıza düzenli periyotlarla bakım yaptırmalısınız.

19 Ekim 2019
708 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al