Özel Sağlık Sigortası ve Yürümenin Faydaları Nelerdir?

Özel Sağlık Sigortası ve Yürümenin Faydaları Nelerdir?

Yürümek, her yaştan ve zindelik düzeyindeki insanlara sayısız sağlık yararı sağlayabilir. Ayrıca bazı hastalıkları önlemeye ve hatta yaşamınızı uzatmaya yardımcı olabilir. Yürümek ücretsizdir ve günlük rutininize uyması kolaydır. Yürümeye başlamak için ihtiyacınız olan tek şey sağlam bir yürüyüş ayakkabısıdır. 

Yürümek kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Kalori yakmanız, aşağıdakiler dahil birkaç faktöre bağlı olacaktır:

  • Yürüme hızı
  • Katedilen mesafe
  • Arazi (yokuş yukarı yürürken düz bir yüzeyde yakacağınızdan daha fazla kalori yakarsınız)
  • Senin kilon

Haftada beş gün, günde en az 30 dakika yürümek, koroner kalp hastalığı riskinizi yaklaşık olarak % 19 oranında azaltabilir. Günlük yürüdüğünüz süreyi veya mesafeyi artırdığınızda riskiniz daha da azalabilir.

Kan şekerinizi düşürmenize yardımcı olabilir

Yemek yedikten sonra kısa bir yürüyüş yapmak kan şekerinizi düşürmenize yardımcı olabilir. Yemek sonrası yürüyüşü rutininizin düzenli bir parçası yapmayı tercih etmeli, ayrıca gün içinde boyunca egzersiz yapmalısınız.

Eklem ağrısını hafifletir

Yürümek, dizleriniz ve kalçalarınız dahil eklemlerin korunmasına yardımcı olabilir. Bunun nedeni, eklemleri destekleyen kasların yağlanmasına ve güçlendirilmesine yardımcı olmasıdır. Yürümek ayrıca artrit ile yaşayan insanlar için ağrıyı azaltmak gibi faydalar sağlayabilir. Haftada 5 ila 6 km yürümek de artriti önlemeye yardımcı olabilir.

Bu faydaları yaşamak için günlük bir yürüyüşe çıkmaya çalışın. Soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, bir koşu bandında veya kapalı bir spor salonunda yürümeyi deneyebilirsiniz.

Enerjinizi Artırın

Yorgun olduğunuzda yürüyüşe çıkmak, bir fincan kahve kapmaktan daha etkili bir enerji artışı olabilir. Yürümek vücuttaki oksijen akışını artırır. Ayrıca kortizol, epinefrin ve norepinefrin seviyelerini de artırabilir. Bunlar enerji seviyelerini yükseltmeye yardımcı olan hormonlardır.

Ruh Halinizi İyileştirin

Yürümek ruh sağlığınıza yardımcı olabilir. Depresyon ve olumsuz bir ruh halini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösterin. Ayrıca benlik saygısını artırabilir ve sosyal geri çekilme semptomlarını azaltabilir.

Bu faydalardan yararlanmak için haftada üç gün 30 dakikalık tempolu yürüyüş veya diğer orta yoğunluklu egzersizi hedefleyin. Ayrıca 10 dakikalık üç yürüyüşe bölebilirsiniz.

Yürümek bacaklarınızdaki kasları güçlendirebilir.

Vücut sağlığınızı koruyabilmek için beslenmenize dikkat etmeli olası problemlere karşı da Ankara özel sağlık sigortası teklifi almalısınız.

23 Ekim 2020
121 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al