Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Araç Sigorta Eksperi Nedir?

Araç Sigorta Eksperi Nedir?

Eksperler bir konu hakkında detaylı bilgilere sahip teknik anlamda uzmanlaşmış olan kişilerdir. Eksperler sigorta şirketleriyle şahıslar arasında meydana gelen anlaşmazlıklar neticesinde veya yarıya giden konularla ilgili bir şeyin değerini belirleyen ya da maliyetini tespit etmekle görevlilerdir.  Otomobil eksperleri de bu noktada otomobil alanında uzman olmuş kişilerdir. Eksperler farklı ekipmanlarla birlikte otomobili detaylı bir incelemeye alır ve önceden meydana gelen hasarlar varsa bunların tespitini yaparlar. Oto eksperleri aracı incelerken çok geniş kapsamlı bir değerlendirme yaparlar. Bu kapsamın neler olduğunu aşağıda listeledik.

Otomobil eksperleri öncelikli olarak aracın motorunu inceler. Amaçları ise motorda bir sorunun olup olmadığının tespit edilmesini sağlamaktır. Bunun içinde kullanılan yöntem aracın bilgisayara bağlanmasıdır. Bunun yapılması durumunda aracın mevcut durumu hakkında tüm gerekli olan bilgilerde değerlendirilmiş olur. Bu incelemedeki amaç ise aracın mevcut durumuyla orijinal değerinin karşılaştırılmasının yapılmasıdır. Bu sayede hasarın tespiti de yapılmış olur.

Belki adını duymadınız, ama yapılan işlemi bilirsiniz. Arabanın tekerleklerindeki beygir ve tork değerleri bu testle ölçülür. Motorun o sırada ne kadar güç üretmiş olup ne kadar güç kaybettiği de grafiksel olarak değerlendirilir. 

Oto eksperleri yalnız aracın iç aksamları ve motoruyla ilgilenmez aracın kaportasını da gözden geçirir. Eğer ki aracın önceden gerçekleşmiş olan bir kazası varsa bu tespit edilir, araçtaki boya ve onarım da bu inceleme neticesinde ortaya çıkacaktır. Oto eksperi aracın kaportasındaki incelemesini yaparken cihazdan destek alır ve cihaz kaportadaki yıpranmayı hızlı bir şekilde tespit eder. 

Bir aracın güvenliğini sağlayacak olan önemli aksam frenlerdir. Aracın frenleri sistem üzerinden denenir ve dengesizlik olup olmadığı bu sayede tespit edilir. Frenlerdeki hasarlar ölçüm neticesinde kesin olarak ortaya çıkacaktır. Frenleme testinde frenleme esnasındaki sıcaklık, aşınma, sürtünme katsayısı, fren sıvısı sıcaklığı, fren zayıflaması sınırı, termik çatlaklar gibi değerler ölçülür.

Süspansiyon testinin amacı aracın yol tutuşunun incelenmesidir. Araç bir tekerleği platform üzerine çıkarıldıktan sonra teste başlanır. Bu test tam 12 saniye içerisinde tamamlanır ve bir makine kullanılır. Burada bakılan şey ise aracın farklı yol tutuşlarının nasıl olduğudur. 

13 Nisan 2020
77 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al