Emniyet Kemeri Nedir?

Olası kazalara karşı emniyet kemeri alınabilecek en önemli güvenlik tedbirlerinin başında gelir. Emniyet kemeri kaza sırasında sürücünün bulunduğu yerden fırlamasını ve sağa sola çarpmasını engelleyerek olası ölüm ya da yaralanmaların önüne geçer. Emniyet kemerinin faydası çoğu kez farklı yollarla ispatlanmıştır. En ufak kazalarda bile ciddi yaralanma riski vardır bunu ancak emniyeti kemeri ile önleyebilirsiniz. Emniyet kemerinin çok sayıda çeşidi vardır aracın modeline ve firmanın üretimine göre emniyet kemeleri farklılık gösterebilir. Temel olarak emniyet kemeri çeşitleri çift noktalı, üç noktalı ve dört noktalı olarak üretilmiştir. Özel olarak üretilen emniyet kemerlerinde ise 4 den fazla bağlantı noktası bulunabilir. Özellikle bebek koltukları ile özel tasarım emniyet kemerlerinde çok sayıda bağlantı noktası vardır.

Hksigorta.com’dan Ankara Kasko Sigortası teklifinizi alın.

En Yaygın Kullanılan Emniyet Kemeri

Ülkemizde ve dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan emniyet kemeri çeşidi 3 noktalı kemerdir. Adından da anlaşılacağı üzere bu kemerler 3 noktadan sabitlenmiştir ve olası kazalara karşı bu bölgelerden tutma yaparak kişinin savrulmasını ya da sarsılmasını engeller.

Bu sistemlerde kademeli kemer tekniği uygulanmaktadır aracın önünde ve arkasında bulunan emniyet kemeleri koltukların üzerinde yer alır. Sürücünün sol tarafında kilit sistemi yer alır ve kemer kişinin baş ve omuz arasında kilit sistemine ulaştırılır. Karın bölgesinden geçirilen kemerle daha güvenli bir konum sağlanır. Üç noktalı emniyet kemer sistemi hemen her araçta bulunur. Diğer çeşitlerden iki noktalı kemer sistemi sadece vücudu tutmaya yarar. 4 noktalı kemer sistemi ise daha çok özel ve spor araçlarda bulunur. Hız ve tehlikenin daha çok olması nedeniyle daha yüksek güvenliğe sahip 4 noktalı emniyet kemeri tercih edilmiştir. Bu kemerler kişiyi 4 noktadan kavradığı için sarsılmalara ve kazalara karşı daha sıkı bir koruma sağlar. Bu kemerler göğüs kısmına kadar çekilebilir ancak yatay kemerler kadar tam bir koruma özelliği vardır. 4 den fazla noktaları emniyet kemerleri de çocuklar için tasarlanan emniyet kemerlerinde kullanılır. 5 ya da 6 noktadan sabitleme yapılır ve çocukların aradan kaymaları engellenmiş olunur. Bu kemerler de tam güvenlik sağlayan çeşitlerindendir.

01 Haziran 2020
461 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al