Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İle Safra Taşları Tedavisi

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İle Safra Taşları Tedavisi

Safra kesesi taşları, safra kesesinde katı madde birikimleridir. Karaciğer, safra ile safra kesesine taşınan, fazla kolesterolün katı partiküller oluşturup biriktiği çok fazla kolesterol salgılayabilir.

Safra taşları bazen saatlerce sürebilen üst karın ağrısına neden olur. Safra kesesi taşlarının tespitinde ultrasonografi oldukça doğrudur. Safra kesesi taşları tekrarlayan ağrıya veya başka sorunlara neden olursa, safra kesesi çıkarılır.

Safra kesesi, karaciğerin altında bulunan küçük, armut biçimli bir kesedir. Karaciğer tarafından üretilen ve sindirime yardımcı olan bir sıvı olan safrayı depolar. Safra gerektiğinde, tıpkı insanlar yemek yerken olduğu gibi, safra kesesi kasılır ve safrayı safra kanallarından ince bağırsağa iter.

Safra kesesi ve safra kanallarındaki bozuklukların çoğu safra kesesi taşlarından kaynaklanır. Safra kesesi taşları için risk faktörleri şunları içerir:

  • Kadın olmak
  • Yaşlılık
  • Obezite
  • Hızlı kilo kaybı
  • Ailede safra taşı geçmişi
  • 65 yaşın üzerindeki kişilerin yaklaşık % 20’si ve tüm yetişkinlerin yaklaşık% 10’unda safra kesesi taşları vardır.

Safra kesesindeki taşlar bazen safra kanallarına geçer veya safra kanallarında taşlar oluşabilir. Safra kanallarındaki taşlara koledokolitiazis denir. Bu taşlar bazen bir safra kanalını tıkar.

Safra kesesi taşlarının çoğu semptomlara neden olmaz. Ancak semptomlar veya başka sorunlar ortaya çıkarsa, tedavi gereklidir. Her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde yarım milyondan fazla insanın safra kesesi ameliyatla alınır.

Safra Taşları Nelerdir?

Safra taşları genellikle safradan kristalize olan kolesterolden oluşur. Safra kesesinde veya safra kanallarında oluşurlar. Safra kesesini terk edebilir ve kistik kanala, ortak safra kanalına veya ampulla Vater’e yerleşebilirler.

Karaciğer aşırı kolesterol salgıladığında, safra kolesterol ile aşırı doymuş hale gelir. Fazlalık katı partiküller (kolesterol kristalleri) oluşturur. Bu mikroskobik kristaller, safra kesesinde birikir ve burada toplanır ve safra taşlarına dönüşür.

Diğer safra taşı türleri de aynı şekilde oluşur, ancak katı parçacıklar kalsiyum bileşikleri veya bilirubindir . Pigment taşları olarak adlandırılan bilirubinden oluşan taşlar ya siyah veya kahverengidir. Siyah pigment taşlarının alkole bağlı karaciğer hastalığı olan, daha yaşlı olan veya hemolitik anemisi olan kişilerde gelişme olasılığı daha yüksektir. Safra kesesi veya safra kanalları iltihaplandığında veya enfekte olduğunda veya safra kanalları daraldığında kahverengi pigment taşları oluşabilir.

Hksigorta.com’dan Ankara özel sağlık sigortası yaptırarak özel hastanede gastrit tedavinizi yaptırabilirsiniz.

17 Aralık 2020
509 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al