Motor Suyu Biterse Ne Olur Değişimi Nasıl Yapılır?

Motor Suyu Biterse Ne Olur Değişimi Nasıl Yapılır?

Otomobillerin çalışma prensiplerinde su da mevcuttur. Dolayısıyla motorunun suyu biten bir aracın çalışması olumsuz yönde etki edeceği gibi aynı zamanda bu durum motora da zarar verecektir. Otomobillerde suyun görevi ise aracın motorunun doğru sıcaklıkta çalışmasını sağlamaktır. Bunun yanı sıra aracın motorunun içerisinde pas, kir, tortu ve diğer atıklardan uzak tutulmasını sağlamaktır. Aracın mevsim şartlarına göre doğru bir performansla çalışıyor olması aracın motorunun da zarar görmemesini sağlayacak dolayısıyla uzun süre boyunca araçta arıza oluşmayacaktır. Aracın motor suyunun belli periyotlarla değişmesi gerekir bunun içinde motor suyunun bitmemesinin beklenmemesi gerekir. Tüm araçlarda motor suyu mevcuttur. Her ne kadar suyun konulduğu yer değişiyor olsa da değişim sırasında şunlara dikkat etmek gerekir.

Araç Motor Suyu Değişiminde Dikkat Edilecek Hususlar

  • %50 oranında su,
  • %50 oranında antifriz

Oranlarına sadık kalınarak motor suyu değişimi veya eklemesi ihmal edilmeden yapılmalıdır.

Motor Suyu Eklemesi İçin Nasıl Su Kullanılmalıdır?

Yukarıda bir araçtaki motor suyu hakkında bilgi verildikten ve hangi oranlarda su kullanılacağının anlatımını yaptıktan sonra ideal motor suyu nasıl olmalıdır bunun yanıtını verelim. Aracın motor suyu ideal oranlarda değişmediği takdirde farklı motor arızaları da görülebilmektedir. 

  • Çeşme suyu kullanılmamalıdır.
  • Ekleme veya değişim işlemi için içilebilir sulardan tercih edilmelidir.
  • Eklenecek suyun kireç içermemesi veya çok düşük miktarlarda kireç içermesine dikkat edilmelidir.

Motor Suyu Değişimi Nasıl Yapılır?

Araca motor suyu koyma işlemi mutlaka dikkatli bir şekilde yapılması gerekiyor. Motora koyacağınız suyun içerisinde herhangi bir atık ya da kimyasal bulunmaması önemli bir konudur. Aksi takdirde aracın motorunda her şey normalken siz araca kendi elinizle zarar verebilirsiniz. Eğer ki bu işlemden anlamıyorsanız bu durumda kesinlikle aracın suyunu kendi kendinize yapmamanız gerekir. Eğer ki aracınızın motorunun suyuna ekleme yapmak istemiyor değişim yapmak istiyorsanız bu durumda motordaki suyun tamamının boşaltılması gerekli olacaktır.

Bu işlem sırasında elinize aldığınız bir kabı aracın altına yerleştirin ve radyatörün tahliye vanasını açın sonrasında tüm suyun boşaldığından emin olduktan sonra valf değişimi yapabilirsiniz. Radyatörün değişim ağzına su girişi yapılarak valften gelen su temiz olana kadar doldur boşalt işlemine devam etmeniz gerekiyor. Sonrasında ise % 50 antifriz % 50 su ekleyin ve işlemi tamamlayın.

EN UYGUN KASKO TEKLİFİ
29 Temmuz 2019
1.627 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al