Satın Alacağım Evin Gerçek Değeri Nasıl Hesaplanıyor?

Satın Alacağım Evin Gerçek Değeri Nasıl Hesaplanıyor?

Bir ev satın almayı düşünüyorsanız bu durumda dikkat etmeniz gereken bir takım önemli noktalar ve faktörler vardır. Bunlardan bazılarına bakacak olursak bulunduğu konum, oda sayısı, metrekaresi, binanın yaşı ve ısınması gibi. Tüm bunlar karşılaştırılırken aynı zamanda evin bulunduğu semtteki kiralarda gözden geçirilecektir. Bir evin değeri enflasyonla ilişkilendirildiğinde aylık kira getirisinin yaklaşık olarak 1500-200 katı şeklinde olacaktır. Veya sıfır bir daire için değerlendirme yapılacak ise bu durumda inşaatın maliyeti ve firmanın karı da hesaplanarak bir miktar belirlenir. Bir evin gerçek değeri belirlenirken tüm faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekir.

Evin değerlerinin hesaplaması yapılırken göz önünde bulundurulacak olan etmenler arasında gösterilen diğerleri ise şu şekilde olabilir. Odaların genişliği, binanın imar düzeni, dairenin baktığı cephe ve komşularınız. İş yerlerine ya da merkeze yakın mı? Ulaşım durumu nedir? Kolay bir şekilde evinize ulaşım sağlayabiliyor musunuz? Tüm bu değerlerin evin değerini artıran ya da düşüren faktörler arasında gösterilmektedir.

Eve Ek Değer Katan Özellikler Nelerdir?

  • Eviniz merkezi bir konumda yer alıyorsa.
  • Ulaşım seçenekleri birden fazlaysa ve rahatsa
  • Binanın yaşı
  • Dairenin güney cephede bulunması
  • Daire ve bina önünün ve çevresinin açık olması
  • Dairenin ara katlarda olması
  • Site içerisinde etkinlik alanı olması
  • Manzaraya sahip olması
  • Ortak alanlar olması örneğin yüzme havuzu, spor salonu ve sosyal tesisler

Satın almak istediğiniz evinizi kredi çekerek alacaksanız o zaman bankanın size doğru bir değerlendirilme yapılabilmesi açısından ekspertiz sunulacak ve işin uzmanı da evin gerçek değerini tespit edecektir.

Yeni Evinize Konut Sigortanız Bizden

Yeni bir ev alırken DASK sigortası zorunlu olarak yaptırmanız gereken bir güvencedir. Konut sigortası ise isteğe bağlı olarak yapılan ve yapıldığında evinizde yaşayabileceğiniz birçok zararı karşılayan bir sigortadır. Hksigorta.com yeni evinize DASK sigortasıyla birlikte Ankara konut sigortası da yaparak evinizi hem depreme karşı hem de beklemediğiniz şekilde ortaya çıkabilecek hırsızlık, tesisat ve elektrik kaynaklı sorunlarda güvenceye alacaktır. Yapmanız gereken tek şey internet üzerinden 7/24 bizimle iletişime geçmek. Türkiye’nin neresinde olursanız olun sigortalarınız 5 dakika içerisinde hazırlanacaktır. 

14 Temmuz 2020
340 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al