Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası Hakkında Bilgi

Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası Hakkında Bilgi

Kasko ile trafik sigortası arasındaki fark sürücülerin kafasını karıştıran en önemli sorunlardan bir tanesidir. Aslında burada pratik bir bilgi olarak kaskonun sizin aracınızın masrafları trafik sigortasının ise üçüncü kişilere sizin tarafınızdan verilmiş olan maddi zararların karşılanmasını sağlar. Trafik sigortası yapılması zorunlu olan bir uygulamadır ancak kasko isteğe bağlı olarak yapılır.

Trafikte her şeyin anlık saniyelere dayalı olarak geçtiğini görebiliyoruz. Dolayısıyla her an bir kaza ile karşı karşıya olma durumu söz konudur. Belki hafif hasarlı kazalarda bütçeniz etkilenmeyecektir ancak ciddi bir kazada kasko sizi koruma altına alacaktır. Trafik sigortası için ise aynı kaza durumu söz konusu olabilir hatta bu kaza ölümle dahi sonuçlanabilir o zaman trafik sigortanız bu gibi durumlarda karşı tarafı bir güvence altına alacaktır ve sizi maddi anlamda bir güçlükle karşı karşıya bırakmayacaktır. Trafik sigortası zorunlu olarak da bilinir ve her araç sürücüsünün aracını aldığında ya da sigortası bittiğinde zorunlu olarak yaptırması gerekir.

2016 yılından itibaren trafik sigortasında bir dizi değişikliğe gidildi ve burada serbest piyasa uygulamasına geçildi. Uygulamanın bu şekilde yapılmış olması da sigorta fiyatlarının ciddi anlamda yükselmesine neden oldu. Bu şekilde de 2015 yılında 300–350 TL ödediğiniz bir sigortaya 2016 yılında 800–1000 TL arasında bir fiyat ödemek durumunda kalındı.

Kasko teklifi al Ankara

Unutmamalısınız ki aracınızı ister sıfır olarak alın isterseniz de ikinci el olarak alın mutlaka trafiğe çıkmanız için aracınızın sigortasının yapılması gerekecektir. Sigortasız bir aracın trafiğe çıkması suç ve bu şekilde bir polis denetiminde ise ceza yemeniz muhtemel olacaktır.

Kasko ise özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar için bir gerekliliktir. Gerek kalabalık trafikler gerekse aracın bulunduğu konum itibariyle her zaman bir risk durumu söz konusu olacaktır ve böyle anlarda da kasko sizi koruyup kollayacak olan en doğru sistemdir.

Kasko Sigortası

Aracınız için yaptıracağınız kasko sigortası poliçeniz dahilinde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğinde belirleyici olacaktır. Yani siz kasko sigortası yaptırırken daha uygun olsun diye sel, terör gibi teminatları dışarıda tutarsanız o zaman sonrasındaki süreçte zarar edebilme ihtimaliniz vardır. Bu da 50–100 TL kar edeyim derken işlerin daha da sıkıntıya düşmesine neden olacaktır.

12 Mart 2020
589 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al