Özel Aracıma Reklam Alırsam Kaskom Bozulur mu?

Özel Aracıma Reklam Alırsam Kaskom Bozulur mu?

Büyük şehirleri düşündüğünüz zaman insanların zamanlarının büyük bir bölümünün de yollarda geçtiğini görmek mümkün.  Bu durum zamanın yanı sıra aynı insanın üzerinde de stres artıran bir faktör. Peki, bizim bu trafikte geçen zamanı nasıl kazanca dönüştürmemiz gerekiyor. Ya da bu şekilde bir imkan var mı? Bu soruların amacı aslında etrafımızda gördüğümüz ilan logolu araçlardır.

Peki, aracınızı üzerine reklam alarak kazanç sağlayabilir misiniz? Ve ilan aracınızı kaskolu olmaktan çıkarır mı?

Sorunun yanıtını ilk olarak aracın kaskosunu bozar mı, bozma mı? Şeklinde yanıtlayarak başlamak gerekiyor. Kasko aracınızda meydana gelebilecek hasarlarda herhangi bir suçlu aramaz. Kaskodaki asıl mesele poliçenizdir. Dolayısıyla sizin satın almış olduğunuz kasko poliçesinde böyle bir durum olmadığından kaskonuz aracınızda ilan olsa da karşılayacaktır. Bunun için aracınıza bu şekilde ilan almanız halinde kaskoyla ya da trafik sigortasıyla ilgili bir sorun yaşamazsınız. Ancak bu ilanların ruhsatta işletilmiş olması da önemlidir. Çünkü aracınızda kullanacağınız ticari reklamlar için hem vergi ödemek durumundasınız hem de izin almanız gerekir.

Hksigorta.com’dan Ankara kasko sigortası teklifi alabilirsiniz.

Ticari Araç Reklam İzin Belgesi

Bir kişi eğer ki özel aracına reklam alıyorsa ve de bundan para kazanıyorsa bu ticari bir işlem olarak görülür. Bunun içinde bu işi yapan kişinin öncelikli olarak ticari araç reklam izin belgesi almak zorundadır. Bu belgeyi eskiden Emniyet Genel Müdürlüğü veriyordu ancak 2011 yılından sonra yönetmelikle bu belge belediyelerden alınmak zorunda.

Bu belgenin bir de maliyeti vardır. Belgeyi alırken 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’na göre belediye meclisince belirlenen miktarda bir para ödemesi yapmanız gerekiyor. Bu bedellerde büyük şehirlerde küçük şehirlere göre çok daha yüksek olabiliyor. 

İlan ve Reklam Vergisi

Ticari araç reklamları için vergi konusunda bakacak olursak. Belediyeden belediye ye uygulama farklılaşabiliyor. İlan ve reklam vergisi 2464 sayılı kanun gereğince Belediyeler tarafından tahsil edilir ancak bu vergi tarifesi 2013 yılının 5. ayından itibaren Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmektedir. Günümüzde etkin şekilde olan tarifeler ise 2013 yılının tarifesidir. Ticari araç reklam  izin belgesinin yanında belediyeye bir de İlan ve Reklam Vergisi ödenmesi gerekir.

26 Mayıs 2020
228 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al