Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Trafik Kazalarına Etki Eden Faktörler

Trafik Kazalarına Etki Eden Faktörler

Ülkemizde her gün yüzlerce kaza meydana gelmektedir bu kazaların çoğu maddi hasarlı kazalar olsa da sakatlanma ölümlü kazalar da gün içerisinde yaşanmaktadır. Ülkemizde dünya ortalamasının üzerinde bir trafik kazası durumu yaşanmaktadır. Bu kazaların önlenmesi için devletin mücadele etmesi yetmez bireysel olarak da bir mücadele gereklidir.

Trafik kazaların etki eden faktörlere baktığımızda ilk sırayı elbette trafik kurallarına uyulmaması alıyor. Özellikle dikkatsizlik ufak kazaların oluşmasındaki en büyük etken olarak göze çarpıyor. Ölümlü kazaların en büyük nedeni de aşırı hız ve alkol kullanımıdır. Tüm uyarı ve cezalara rağmen hız ve alkol konusunda umursamaz hareket eden araç sahipleri hem kendilerinin hem de başkalarının ölümüne sebep olabiliyor. Uykusuzluk ve yorgunluk da trafik kazalarının yaşanmasında çok etkilidir. Bu nedenle araç kullanmadan önce mutlaka üzerinizdeki yorgunluğu atmanız gerekir. Bunların dışında ehliyetsiz araba kullanma, ışıklara uymama, aşırı öz güven gibi etkenlerde olası kazaların habercileridir. Birçok aracın karıştığı bir kaza meydana geldiğinde bunda çok sayıda taraf etkilenir ve istenmeyen durumlar ortaya çıkar. Yani siz bir kural ihlali yaptığınız bir tek siz etkilenmez çevrenizdekileri de olumsuz etkilersiniz.

Bu durumların yaşanmaması adına çok sayıda tedbir alınmaktadır hatanı durumuna göre çeşitli yaptırımlar uygulanır. Trafik kuralları genel olarak ihlal edilirse trafik cezası büyük bir hata ve kaza olursa da aracın bağlanması ve hapis cezası da verilebilir.

Kasko teklifi al

Trafik Kazası Sonrası Yapılması Gerekenler

Trafik kazası istenmeyen bir durum olsa da bazen ansızın gelebiliyor. Sürücünün bu duruma hazırlıksız yakalanıyor olması ise şaşkınlığa düşmedeki en önemli nedenlerin başında geliyor. Dolayısıyla burada sürücülerin olası kaza sonrasında ne yapabileceğini de bilmesi gerekiyor. Bu sayede soğukkanlılığını koruyacak ve hata yapmaktan da kurtulmuş olacak. Kazanın boyutuna göre önce güvenliği almanız gerekiyor. Bunun için reflektörlerden destek alabilirsiniz. Eskiden her kazada trafik polisi çağrılıyor iken günümüzde artık ölüm ve yaralanmanın olmadığı durumlarda iki sürücü karşılıklı anlaşabiliyor. Kendi aralarında tutulacak olan kaza tespit tutanağı sonrasında polis beklenmesine de gerek kalmıyor. Ancak alkollü, ölümlü ve yaralanmalı kazalarda polisin çağrılması mecburidir.

23 Mart 2020
61 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al