Kredi Sicili Bozuk Olanlar Ne Yapmalı?

Kredi Sicili Bozuk Olanlar Ne Yapmalı?

Borçlarınızı düzenli olarak ödememeniz, kredi ve kredi kartı kullanımına dikkat etmemeniz beraberinde bir takım sıkıntıları getirecektir. Bu sıkıntılar içinde en büyüğü ise bankaların kara listesine düşmek. Ancak bir tüketici bankanın kara listesine girmeden önce bir takım süreçlerden geçer kredi sicili olarak tanımlanabilen bu süreç içerisinde bankalarla yapacağınız her para hareketi sizin kredi sicili notunuza etki edecektir. Bankalarla aranızı iyi tutmanız istediğiniz nakde istediğiniz zaman kolaylıkla erişebilmenizi sağlayacaktır. Eğer ki sizin kredi siciliniz bozuksa o zaman bankalar gözünde tehlikeli müşteri portföyü oluşturacağınızdan dolayı nakit ihtiyacınız genelde reddedilecektir.

Kredi sicili KKB tarafından düzenlenir ve kişilerin para hareketleri daha doğrusu finans geçmişleri belli bir düzen içerisinde listelenerek kontrol edilmiş olur. 

Kredi Sicilim Bozuk, Ne Yapabilirim?

Bir bankaya kredi talebinde bulunmak istiyorsunuz fakat kredi sicilinizin bozuk olduğunu düşündüğünüzden dolayı cesaret edemiyorsunuz. Bu kanıya varmanızdaki neden ise kredi ödemelerinizi geciktirdiğiniz, kredi kartı ödemelerini ertelediğiniz ve düzenli yatırmadığınız gibi bahaneleriniz var. Mevcut olan bu durum içerisinde böyle düşünmekte de haklısınız çünkü bankalar sizin para hareketlerinizin farkındalar. Sicilinizin bir kere bozulmuş olması tekrar düzeltilmeyeceği anlamına gelmeyeceği gibi düzeltebilmek de kolay olmayacaktır. Bu nedenle de öncelikli olarak para hareketlerinizi tekrar bir düzene koymanız gerekiyor. 

Kredi kartınızı kullanmaya devam edecekseniz o zaman düşük miktarlarda ancak düzenli ödemeler yapmanız gerekiyor. Düzenli olarak yapılan ödemeler neticesinde bir süre sonrasında bankalar sizin kredi notunuzu yeniden değerlendirmek durumunda kalacaktır. Bu süre 5 yıl boyunca devam etmek zorunda çünkü 5 yıl öncesinde sizin kredi sicilinizin düzeltilmesi mümkün değil. Bu incelemeler 5 yılda bir yapıldığı için sizi bu dönem içerisinde kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak ödemiş olmanız gerekiyor.

Bankalara otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Faturalarınız banka aracılığı ve düzenli bir şekilde ödendiği takdirde bu sizin için olumlu olacaktır.

Sicili Bozuk Olanlar Kasko Sigortası Yaptırabilir mi?

Kasko sigortası isteğe bağlı olan bir güvencedir ve bu güvenceyi yaptırmak için bankalarla aranızın iyi ya da kötü olmasının herhangi bir önemi yoktur. Eğer siz üzerinize ait olan bir aracınız var ve kasko sigortası yaptırmak istiyorsanız istediğiniz bir sigorta şirketini seçebilir ve kasko sigortası teklifi Ankara alabilirsiniz.

16 Ağustos 2020
433 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al