Antibiyotik Kullanırken Dikkat Edilecekler

Antibiyotik Kullanırken Dikkat Edilecekler

Antibiyotikler, bazı bakteriyel enfeksiyon türlerini tedavi etmek veya önlemek için kullanılır. Bakterileri öldürerek veya yayılmalarını önleyerek çalışırlar. Birçok hafif bakteriyel enfeksiyon antibiyotik kullanmadan kendi kendine iyileşir.

Antibiyotikler, soğuk algınlığı ve grip gibi viral enfeksiyonlarda çoğu öksürük ve boğaz ağrısında işe yaramaz.

Antibiyotikler söz konusu olduğunda, ihtiyacınız olup olmadığı konusunda doktorunuzun tavsiyesini dikkate almanız gerekir. Antibiyotik direnci büyük bir sorundur ve ihtiyacınız olmadığında antibiyotik almak gelecekte sizin için iyi olmayacaktır.

 • Antibiyotik Gerektiğinde
 • Bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotikler kullanılabilir:
 • Antibiyotik olmadan temizlenmesi olası değildir
 • Başkalarına bulaşabilir
 • Tedavi olmadan temizlemek çok uzun sürebilir
 • Daha ciddi komplikasyon riski taşır
 • Enfeksiyon riski yüksek olan kişilere önlem olarak antibiyotik profilaksisi olarak bilinen antibiyotik de verilebilir.

Antibiyotik Nasıl Alınır?

Antibiyotikler doktor talimatına göre alınır. Eczaneye gittiğinizde muhtemelen reçeteniz olmadan parayla bile alamazsınız. Antibiyotiğinizden bir doz almayı unutursanız, hatırladığınız anda o dozu alın ve ardından normal antibiyotik kürü almaya devam edin. Ancak bir sonraki dozun zamanı yaklaştıysa, kaçırdığınız dozu atlayın ve normal doz programınıza devam edin. Kaçırılanı telafi etmek için çift doz almayın. Önerilenden daha fazla alırsanız, yan etki riski artar. Yanlışlıkla 1 doz fazladan antibiyotiğinizin size ciddi bir zarar vermesi olası değildir. Ancak midenizde ağrı, ishal ve hissetme veya hastalanma gibi yan etkilere yakalanma şansınızı artıracaktır.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI TEKLİFİ

Antibiyotiklerin Yan Etkileri

Herhangi bir ilaçta olduğu gibi, antibiyotikler de yan etkilere neden olabilir. Çoğu antibiyotik, doğru kullanıldığında sorun yaratmaz ve ciddi yan etkiler nadirdir.

Yaygın yan etkiler şunları içerir:

 • Hasta olmak
 • Hasta hissetmek
 • Şişkinlik ve hazımsızlık
 • İshal

Bazı insanlar antibiyotiklere, özellikle penisiline ve sefalosporin adı verilen bir türe karşı alerjik reaksiyon gösterebilir.

Bazı antibiyotikler, belirli tıbbi sorunları olan kişiler veya hamile veya emziren kadınlar için uygun değildir.  

Hamilelik Ve Emzirme

Penisilinlerin çoğunu hamilelik ve emzirme döneminde normal dozlarda alabilirsiniz. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, doktorunuza danışın, böylece sizin için en uygun antibiyotiği reçete edeceklerdir. Daha önce penisiline alerjik reaksiyon gösterdiyseniz, sefalosporinlere de alerjiniz olma ihtimali vardır. Böbrek hastalığınız varsa sefalosporinler uygun olmayabilir, ancak ihtiyacınız varsa muhtemelen size normalden daha düşük bir doz verilecektir.

28 Temmuz 2021
157 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al