Salpenjektomi Nedir?

Fallop tüpü, bir kadının hamile kalması için bir yumurtanın yumurtalıktan rahme aktarılmasını sağlayan rahim ile yumurtalıklar arasındaki kanaldır.

Salpenjektomi fallop tüplerinden birinin veya her ikisinin çıkarılmasıdır. Bu yapıyı ortadan kaldırarak tüp bebek yapılmadan gebe kalmak fiziksel olarak neredeyse imkansız hale gelir.

Fallop tüplerinin çıkarılması tipik olarak laparoskopik olarak yapılır, yani küçük kesiler yapılır ve karın içine bakmak için bir kamera kullanılır. Bu, ameliyatı gerçekleştirmek için cerrah tarafından birkaç santim uzunluğunda bir insizyonun yapıldığı küçük bir laparotomiden daha az invazivdir .

Genellikle laparoskopik bir yaklaşım için ayakta tedavi prosedürüdür ve ameliyat yapılırsa kısa hastanede kalış süresi olan bir yatarak tedavi prosedürü olacaktır. Bir hasta dış gebelik yaşamadıkça, bu ameliyat genellikle acil değildir.

Kontrendikasyonlar

Bu tür kısırlaştırmanın kalıcı olması nedeniyle kadının yaşı ve biyolojik çocuğu olup olmadığı dikkate alınır. Daha önceki ameliyatlar veya morbid obezite gibi tıbbi durumlar bu işlemin bir olasılık olmasını engelleyebilir, ancak bu cerrahınızın vereceği bir karardır.

Yüksek stresli dönemlerde veya bir eşin baskısı altındayken de cerrahi sterilizasyondan kaçınılmalıdır. Araştırmalar, bu kararı 30 yaşından küçük olan kadınların sterilizasyon amacıyla işlemden pişmanlık duyma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Laparoskopik salpenjektominin riskleri minimaldir ve yaklaşıma bağlıdır. Risklerin çoğu genel anestezi ile ilgilidir. Herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, bu tür bir prosedürün uygulanmasıyla ilişkili potansiyel komplikasyon riskleri vardır ve bunlar arasında şunlar yer alır: Bu dört ana madde en önemlilerinden olanlarıdır.

  • Bağırsak, mesane veya büyük kan damarlarında yaralanma riski
  • Tüpü çıkarmak için bir elektrik akımı kullanılırsa, çevredeki dokularda veya yapılarda yanık yaralanmaları
  • Kanama
  • Enfeksiyon

Salpenjektomi Ameliyatının Amacı

Ameliyattan önce hastalara gebelik testi, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için tarama, Pap smear ve herhangi bir şüpheli pelvik kitle varsa ultrason yapılacaktır.

Bu ameliyat kısırlaştırma amacıyla yapılabileceği gibi jinekolojik kanser veya diğer tıbbi durumların tedavisinde diğer kadın organlarının alınması ile birlikte yapılabilir. Hastaların yumurtalık veya rahim kanseri olduğuna inanıldığında, kanseri teşhis etmenin bir yolu cerrahidir.

13 Kasım 2021
129 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al