Trafikte Öfkenizi Yatıştırmak İçin Öneriler

Trafikte Öfkenizi Yatıştırmak İçin Öneriler

Öfkenizi kontrol altında tutmak zor olabilir. Kontrolde kalmak için  zaman aşımından “ben” ifadelerini kullanmaya kadar, basit öfke yönetimi ipuçlarını kullanın.

Trafikte biri sizi geçmeye çalıştığında gaza geliyor musunuz? Çocuğunuz işbirliği yapmayı reddettiğinde tansiyonunuz fırlıyor mu?

Öfke normal hatta sağlıklı bir duygudur, ancak onunla bir şekilde başa çıkmak önemlidir. Kontrolsüz öfke, hem sağlığınıza hem de ilişkilerinize zarar verebilir.

Sırasıyla Öneriler

1. Konuşmadan Önce Düşünün

Anın sıcağında, sonradan pişman olacağın bir şey söylemek kolaydır. Bir şey söylemeden önce birkaç dakikanızı ayırın ve duruma dahil olan diğer kişilerin de aynı şeyi yapmasına izin verin.

2. Sakinleştiğinizde Öfkenizi İfade Edin

Açıkça düşünür düşünmez, hayal kırıklığınızı iddialı ama çatışmasız bir şekilde ifade edin. Başkalarını incitmeden veya onları kontrol etmeye çalışmadan endişelerinizi ve ihtiyaçlarınızı açıkça ve doğrudan ifade edin.

3. Biraz Egzersiz Yapın

Fiziksel aktivite, öfkelenmenize neden olabilecek stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Öfkenizin arttığını hissediyorsanız, tempolu bir yürüyüşe çıkın veya koşun ya da başka eğlenceli fiziksel aktiviteler yaparak biraz zaman geçirin.

4. Mola Verin

Molalar sadece çocuklar için değildir. Günün stresli olduğu zamanlarda kendinize kısa molalar verin. Birkaç dakikalık sessiz zaman, sinirlenmeden sizi bekleyenlerle baş etmeye daha hazırlıklı hissetmenize yardımcı olabilir.

5. Olası Çözümleri Belirleyin

Sizi sinirlendiren şeye odaklanmak yerine, elinizdeki sorunu çözmeye çalışın. Öfkenin hiçbir şeyi düzeltmeyeceğini ve sadece daha da kötüleştirebileceğini kendinize hatırlatın.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

6. ‘Ben’ İfadelerine Bağlı Kalın

Eleştirmekten veya suçlamaktan kaçınmak için “Ben” ifadelerini kullanın. Saygılı ve spesifik olun. Örneğin, “iyi araba sürmüyorsun” yerine, “ben de çok iyi bir sürücü değilim ancak biraz daha dikkat ettik mi? Tamamdır bu iş” ifadesini kullanabilirsiniz.

7. Kin Tutmayın

Affetmek güçlü bir araçtır. Öfke ve diğer olumsuz duyguların olumlu duyguları bastırmasına izin verirseniz, kendinizi, kendi acınız veya adalet duygunuzu kaybedebilirsiniz. Sizi kızdıran birini affedebilirseniz, hem durumdan ders çıkarabilir hem de ilişkinizi güçlendirebilirsiniz.

8. Gerginliği Azaltmak İçin Mizahı Kullanın

Mizah gerginliğin dağılmasına yardımcı olabilir. Sizi sinirlendiren şeyle ve muhtemelen işlerin nasıl yürümesi gerektiğine dair gerçekçi olmayan beklentilerinizle yüzleşmenize yardımcı olması için mizahı kullanın.  

16 Haziran 2021
155 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al