Tip2 Diyabet Çocukları Nasıl Etkiliyor?

Tip2 Diyabet Çocukları Nasıl Etkiliyor?

Tip 2 diyabet giderek büyüyen bir sağlık sorunu haline geliyor. Şu anda, yaklaşık 100 milyon kişinin diyabet hastası olduğu tahmin ediliyor ve diyabetli çocukların aşırı risk altında olduklarına inanılıyor. Diyabetin tahmini 132.000’i 18 yaşın altındaki çocuklarda ve ergenlerde teşhis edilmiştir.

Tip 2 diyabet geleneksel olarak “yetişkin başlangıçlı” olarak adlandırılır, çünkü yaygınlığı diyet, aktivite seviyeleri ve yaşam tarzıyla ilgili faktörlerden oldukça etkilenir. Şu an, tip 2 diyabet, gençlerde ve ergenlerde yılda yaklaşık 5.000 yeni vaka oranında artmaktadır. 2014 yılında yapılan araştırmaya göre tip 2 diyabet tanısı, son 10 yılda % 30’dan fazla artmış olduğu görülmüştür.  

Görünüşe göre, çocuklarda artan tip 2 diyabet oranları, daha geniş çocukluk dönemi obezite salgınından kaynaklanan bir başka sağlık sorunu olabilir. Fiziksel hareketsizlik, dengesiz beslenme hem yetişkinlerde hem de çocuklarda tip 2 diyabet için risk faktörleri olarak tanımlanmıştır

Tip 2 Diyabetin Arkasındaki Mekanizmalar

Tip 2 diyabetin arkasındaki temel mekanizmalardan biri, insülin duyarlılığındaki azalma gibi görünmektedir. Dokular ve hücreler insüline duyarlılığını yitirdiğinde, sonuç, kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olan metabolik altyapıya zarar verir. Yüksek kan şekeri kronikleştiğinde, çeşitli akut ve uzunlamasına tıbbi komplikasyonlar yaratır. Yukarıdaki paragrafta listelenen risk faktörleri, insülin duyarlılığında önemli bir azalmaya katkıda bulunur

Tip 2 diyabetten kaynaklanan tıbbi komplikasyonlar arasında mikroalbüminüri, hipertansiyon, böbrek hastalığı, dislipidemi ve nöropati bulunur. Bu komplikasyonların ileri seviyeleri genellikle tanıdan yaklaşık 10 yıl sonra ortaya çıkar.

Bu, çocukların işgücüne katılmak için büyüdüğü ve aileleri olduğu yaşamın en üretken yıllarında hastalık ve ölüm risklerini önemli ölçüde artırabilir. Aynı zamanda hastalığın getirdiği fiziksel ve mali zararı da uzatır.  

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Ankara

Çocuklarda Tip 2 Diyabet Geliştirme Riski Nasıl Azaltılabilir?

Çocuklarda tip 2 diyabet prevalansındaki bir artışın, ülkenin iş gücü ve sağlık sisteminin yanı sıra bireysel sağlık ve mutluluk için gelecekteki etkileri olacaktır. İyi haber şu ki, temel yaşam tarzı değişikliği yoluyla, bir çocuğun tip 2 diyabet geliştirme riski ve buna bağlı sağlık komplikasyonları önemli ölçüde azaltılabilir.

  • Şekerli içeceklerin tüketimini suyla değiştirin
  • Daha fazla meyve ve sebze yiyin
  • Çocukları sağlıklı yemeklerin hazırlanmasına dahil edin
  • Yemekleri televizyon karşısında ya da bir odada tek başınıza yemek yerine masada yiyin
  • Çocuklara yiyecek etiketlerini öğretin
  • Aile olarak birlikte yemek yemek
  • Daha küçük porsiyonlar servis edin
  • Günlük 60 dakikalık aktiviteyi kolaylaştırın
  • Çocukları spora dahil edin
09 Eylül 2020
398 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al