Kiralık Araçla Kaza Yaparsanız Ne Olur?

Kiralık Araçla Kaza Yaparsanız Ne Olur?

Bir otomobil kiralamak herkesin bir kez aklına gelmiş ve bazılarının da deneyimlemiş olduğu bir konudur.  İşimiz gereği çok fazla kiralama yapıyor olabiliriz. Bunun için bir oto kiralama merkezine giderken aklımıza ilk gelen soru da ya kiraladığım araçla kaza yaparsam ne olur? Sorusu oluyor. Sorunun yanıtını şu şekilde verebiliriz. Kurumsal olarak bu işi yapan oto kiralama firmalarının büyük bir bölümü araçlarını en üst modelden tercih ederler ve bu onlar için bir ayrıcalıktır. Düzenli olarak bu araçların haftalık ve aylık bakımları yapılır. Fakat her ne kadar güvenli bir otomobil kiralamış olsanız bile kaza beklenmedik bir şekilde gerçekleşen bir durum ve bazen siz kusurlu olmadan gerçekleşebilir. 

Araçtaki arıza ve hasar durumu her ne sebeple olursa olsun öncelikli olarak kiralamadan önce aracının kasko sigortasının olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Unutmayın ki ne kadar kurumsal ve büyük bir firma olsa da bunu mutlaka öğrenmeli ve belgesini de görmelisiniz. Çünkü sonrasında canınız biraz sıkılabilir. Yeni otomobillerin tamamında uyarı sistemleri mevcut bu nedenle aracı kiralamadan önce göstergesini mutlaka incelemelisiniz. Orada var olan bir hata da gösterilecektir.  Araçların bu göstergelerinde sorun önceden uyarılmış olduğundan dolayı ikaz lambası eğer ki kırmızı şeklinde yanıp sönüyorsa o zaman hatanın ciddi derecede önemli olduğunu bilmelisiniz. Yeşil renkte olanlar ise acil olmayan hatalardır. Sarı renk uyarılar yine dikkat edilmesi gereken uyarılar olmaktadır.

Kiralanan Araç Kaskosu

Araç kiralarken sizinle bir sözleşme yapılacak. Eğer ki siz yeni bir firmadan araç kiralamak istiyorsanız bazıları sizden açık senet isteyebilir. Bundan kesinlikle uzak durmalısınız. Aracı kusursuz bir şekilde teslim etmiş olsanız bile elinde açık senet olan birisi istediği şeyi sizden rahatlıkla alabilme özgürlüğüne sahiptir. Bu nedenle bu şekilde bir teklif yapıldığında uzaklaşmanız tavsiye edilir. Kiraladığınız firmanın araçlarının tamamı kaskolu ise bu durumda sözleşmenizde bunun belirtilmesini sağlamalısınız. Özellikle de araç arıza ya da kaza yaptığında bazı firmalar aracı sizden alarak yerine yenisini bırakabiliyorlar. Bu tür firmaları seçmeniz ve gerekirse biraz daha pahalıya aracı kiralamanız gerekir.

18 Temmuz 2019
280 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al