Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Tatil Dönüşü Otomobil Bakımı Nasıl Olmalı?

Tatil Dönüşü Otomobil Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz mevsiminde insanların en büyük hayali güzel bir tatil yapmak ancak bu tatili yaparken de yolculuk sırasında aracınızı tercih etmeniz tatilinizi konforlu bir şekilde yapabilmeniz için oldukça önemli. Ancak güzel bir tatilin bir de dönüşü var ve uzun yolculuktan sonra aracınız ister istemez yorulacak ve bakıma ihtiyacı olacaktır. Yapacağınız her bakımında sizin sürüş güvenliğiniz için önemli olduğunu unutmamalısınız. Üstelik aracınızın kullanım ömrünü uzata bilmeniz için bakımlarının mutlaka zamanında yapılması gerekir.

Peki, tatil dönüşünde otomobilinizde yapmanız gereken bakımlar nelerdir?

Frenler

Bir otomobilin güvenli sürüşünden bahsedebilmek için mutlaka fren sisteminin sağlam olması gerekiyor. Frenlerin bakımlarını tatil dönüşünde hemen yapmanız gerekir. Dikkat edeceğiniz hususlar ise şu şekilde olacaktır. Fren hidrolik yağınızın ne durumda bilmelisiniz. Kontrol ederken ise depo üzerindeki değerleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Deponun ağzından 1,5 cm aşağıda olması gerekiyor. Eğer ki bu seviye altında bir görünüm var ise bu durumda fren hidroliğinize ilave yapmanız gerekir. Frenlerinizi yolculuğa çıkmadan önceki halini kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer frenlerinizde herhangi bir değişiklik hissetmişseniz o zaman kontrol zamanı gelmiştir demektir.

Motor Yağı

Otomobilinizin yağ bakımlarını yola çıkmadan önce kontrol etmelisiniz. Özellikle dönüşte mutlaka otomobilinizin yağ seviyesini kontrol etmelisiniz. Uzun yolculuklar sonrasında bazı otomobiller de yağ eksilmesi meydana gelebiliyor. Ya da aracınızın motor yağının değişim kilometresi gelmiş olabilir. Bu durumda aracınızın yağını değiştirmez ya da tamamlamazsanız aracınızın zarar görmesine neden olabilirsiniz.

Hava Filtresi

Hava filtresi bir otomobilin az yakması için önemlidir. Hava filtresinin temiz olması halinde ise aracınız daha az yakıt tüketimi yapacaktır. Özellikle uzun yolculuktan döndüğünüzde aracınız farklı ortamlardan geçeceğinden dolayı hava filtresi dolabilir. Bu durumda aracınız hem çok yakacak hem de motoru zarar görebilecektir. 

Yıkama

Son olarak ise yapılması gereken daha temiz bir araca sahip olmak. Dolayısıyla tatil dönüşünde aracınızın bakım temizliğini yapmanız gerekir. Aracınız çamur, mıcır ve benzer pisliklerle baş etmek zorunda olabilir. Bu da aracınızın kaportasına zarar verecektir. Bunun için aracınızın bakımlarını yapmanız faydalı olacaktır.

15 Temmuz 2019
165 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al