Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Aracın Ruhsatı Kaybolunca Ne Yapmalı?

Aracın Ruhsatı Kaybolunca Ne Yapmalı?

Otomobillerde bulundurulması zorunlu olan ruhsat bir aracın kimlik kartı şeklinde tanımlanabilir. Yolda seyahat halindeyken nerede olursanız olun polis çevirmesine girdiğinizde size sorulacak olan ilk şey aracın ruhsatıdır. Dolayısıyla herkes uzun ya da kısa yolculuklarda araçlarının ruhsatlarını yanında bulundurması gerekiyor. İşin kanuni bölümüne baktığımız zaman ise her sürücü ehliyet ve ruhsatını yanında bulundurmak zorundadır. 

Ruhsat Üzerindeki Bildiler

Ruhsatınız hangi ve ne şekilde bir araca aitse üzerinde aynı bilgiler yazılmak zorundadır. Bunun için aracın küçük ya da büyük olmasının önemi yoktur. Ancak istenilen bu bilgilere verilen yanıtlarında mutlaka aracın kendi kimliğini oluşturmalıdır. Bu nedenle de araca ait olan ruhsat üzerinde aracın markası, modeli, tipi, rengi, motoru, muayene numarası gibi bilgiler yer alır. Bunun yanı sıra sürücüye ait olan bilgiler TC kimlik numarası, ruhsatın sahibin adı soyadı ve adres bilgileri de kişisel bilgiler olarak yer alırlar.  

Araç ruhsatı trafikte rahatça seyretmek için önemli ancak sürücüler bazen dalgınlıklarına gelerek ruhsatlarını evde unutabiliyor ya da tamamen kaybedebiliyorlar. Böyle durumlarda ise sürücü ister istemez cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabiliyor. Peki, böyle bir durum gerçekleştiğinde ne yapmanız gerekiyor.

Ruhsat Çıkartmak için Hangi Evraklar Gerekli?

Aracınızın ruhsatını kaybettiğiniz de ilk öncelik olarak yapmanız gereken şey bulunduğunuz il ya da ilçenin emniyet müdürlüğüne başvurarak bu durum hakkında bilgilendirmeniz gerekiyor. Bildirimi geç yapmanız halinde ruhsatınız başka bir kişinin eline geçerse bu durumda olumsuz bir takım sonuçlar oluşabilir. Bu sebeple ruhsat kaybınızı mümkün olan en kısa süre içerisinde bildirmelisiniz.

Bu bildirimi yapmanızın sonrasında ise aracınızın ruhsatını tekrardan çıkarmanız gerekiyor. Yani her şeyi sil baştan yeniden yapacaksınız. İlk önce aracınızın muayenesini yaptırmanız gerekiyor. Egzoz muayenenizde ruhsatla birlikte kaybolduysa bunun içinde yeniden muayeneye gideceksiniz. Muayeneyi tamamladıktan sonra ise emniyete giderek tekrardan bir ruhsat için başvuru da bulunabilirsiniz. Bu işlemlerin hepsi zor olmamasına karşın biraz uğraş verecek bir süreç bunun içinde kendinize mutlaka bir zaman ayırmanız gerekiyor. Araç muayeneniz için gün alarak işe başlayabilirsiniz. Çünkü en çok uğraştıracak olan muayene tarihi almaktır. Aracınızın muayenesini ise bulunduğunuz il de ya da ilçedeki istediğiniz bir muayene istasyonundan yaptırabilirsiniz.

02 Haziran 2019
231 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al