Grip mi yoksa COVID–19 mu Olduğunu Nasıl Anlarım?

Grip mi yoksa COVID–19 mu Olduğunu Nasıl Anlarım?

Ayrım önemlidir, çünkü her ikisi de potansiyel olarak tehlikeli olan oldukça bulaşıcı solunum hastalıkları olmasına rağmen, farklı şekilde ele alınırlar. Pozitif bir COVID-19 testi, bir kişinin testin ilk yapılmasından veya semptomların başlamasından sonra 10 gün boyunca evde izole edilmesini gerektirir.

Her iki hastalık için de ölüm oranları çok farklıdır. COVID–19 vakalarının yüzde 80’inin hafif veya asemptomatik olduğunu belirten Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, COVID–19 için bu oran yüzde 3-4 iken, mevsimsel grip için oran yüzde 0.1’den daha azdır.

COVID-19 ve Grip Belirtileri Hakkında Aynı ve Farklı Olan Nedir?

Covid ve grip vakalarıyla ilgili olarak belirtilerini anlayabileceğiniz net bir bilgi yok. Aşağıdakilerin tümü hem grip hem de COVID-19’un tipik semptomlarıdır:

  • Ateş
  • Öksürük
  • Nefes darlığı (COVID-19 hastalarında daha şiddetli)
  • Yorgunluk
  • Boğaz ağrısı
  • Kas ağrıları
  • Baş ağrısı

Bunlar COVID’ye özgü semptomlardır:

  • Koku veya tat kaybı
  • İshal
  • Bazen, ayak parmaklarında, topuklarda veya parmaklarda ortaya çıkan morumsu lekeler veya kızarıklıklar

Grip ve COVID-19’un Başlangıcı ve Süresi

Grip ve COVID-19 arasındaki ayırt edici faktörlerden biri, hastalıkların hastayı ne kadar hızlı ve ciddi şekilde etkilediğidir.  COVID’li kişiler zamanla hastalanır. Gripte ise giderek bir azalma söz konusu olacaktır. Tipik olarak grip semptomları enfeksiyondan bir ila dört gün sonra gelişirken, COVID-19 için genellikle enfeksiyondan beş gün sonra ortaya çıkar. COVID-19 semptomları enfeksiyondan iki gün sonra veya enfeksiyondan iki hafta sonra başlayabilir. Hem grip hem de COVID–19, öksürme, hapşırma veya konuşma yoluyla başka bir kişiyle yakın temastan yayılır.

Her iki hastalığın hafif versiyonlarına sahip kişiler yaklaşık aynı oranda iyileşme eğiliminde olsalar da, tam grip hastaları, ciddi COVID-19 hastalarından daha hızlı iyileşme eğilimindedir.

İlginizi Çekebilir: Özel sağlık sigortası fiyatları Ankara

Grip ve Özel Sağlık Sigortası

Grip ve Covid-19 hastalığında özel bir hastanede tedavi imkanınız vardır. Grip özel hastanede başarılı bir şekilde tedavi edilirken, Covid-19 için henüz böyle bir başarı oranı vermek söz konusu değildir. Özel hastanede tedavi sizin konforunuzu daha fazla artıracak olan bir faktördür. Bazı özel hastaneler Covid-19 içinde sağlık sigortasını kullanabiliyorlar. 

26 Kasım 2020
405 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al