Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Alkol Bağımlılığı Tedavisi

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Alkol Bağımlılığı Tedavisi

Alkol bağımlılığı alkol kullanımınızı kontrol etme, alkolle meşgul olma, sorun yaratsa bile alkol kullanmaya devam etme, aynı etkiyi elde etmek için daha fazla içki içme zorunluluğu içeren bir kullanım modelidir. İçkiyi hızla azalttığınızda veya bıraktığınızda yoksunluk belirtileri yaşıyorsanız. Alkol bağımlısısınız demektir.

Alkol bağımlılığı, sağlığınızı ve güvenliğinizi riske atan veya alkolle ilgili başka sorunlara neden olan her türlü alkol kullanımını içerir. Bir erkeğin iki saat içinde beş veya daha fazla içki tükettiği veya bir kadının iki saat içinde en az dört içki içtiğinde önemli sağlık risklerine neden olur.

İçki alışkanlığınız, tekrar eden önemli sıkıntılara ve günlük yaşamınızda işlev gören sorunlara neden oluyorsa, muhtemelen alkol bağımlılığınız vardır. Hafiften şiddetliye kadar değişebilir. Hafif bir bağımlılık bile artabilir ve ciddi sorunlara yol açabilir, bu nedenle erken tedavi önemlidir.

Alkol kullanım bozukluğu, yaşadığınız semptomların sayısına bağlı olarak hafif, orta veya şiddetli olabilir.  

  • İçtiğiniz alkol miktarını sınırlayamamak
  • Ne kadar içtiğinizi azaltmak istemek veya bunu yapmak için başarısız girişimlerde bulunmak
  • Alkol kullanımından kurtulmak için çok zaman harcamak
  • Alkol içmek için güçlü bir istek veya dürtü hissetmek
  • Tekrarlanan alkol kullanımı nedeniyle işte veya evde önemli yükümlülükleri yerine getirmeme
  • Fiziksel, sosyal veya kişilerarası sorunlara neden olduğunu bildiğiniz halde alkol almaya devam etmek
  • Sosyal ve işle ilgili etkinliklerden ve hobilerden vazgeçmek veya bunları azaltmak

Alkole karşı tolerans geliştirmek, böylece etkisini hissetmek için daha fazlasına ihtiyacınız vardır. Her seferinde aynı miktardan daha fazla tüketmek istersiniz.

İçmediğinizde mide bulantısı, terleme ve titreme gibi yoksunluk semptomları yaşayabilirsiniz.

Kan dolaşımınızdaki alkol miktarı arttıkça alkol zehirlenmesi ortaya çıkar. Kandaki alkol konsantrasyonu ne kadar yüksekse, o kadar fazla rahatsız olursunuz. Alkol zehirlenmesi davranış sorunlarına ve zihinsel değişikliklere neden olur. Bunlar uygunsuz davranış, dengesiz ruh halleri, bozulmuş muhakeme, konuşma bozukluğu, bozulmuş dikkat veya hafıza ve zayıf koordinasyonu içerebilir. Ayrıca olayları hatırlamadığınız baygınlık dönemleriniz de olabilir. Kandaki çok yüksek alkol seviyeleri komaya ve hatta ölüme neden olabilir.

Alkol bağımlılığı Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında alabileceğiniz bir hizmet değildir. Bu nedenle AMATEM gibi bu alanda hizmet veren daha ciddi sağlık kuruluşlarından destek almanız gerekir.

14 Ekim 2020
135 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al