Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Kaza Tespit Tutanağı Hangi Hallerde Tutulmaz?

Kaza Tespit Tutanağı Hangi Hallerde Tutulmaz?

İki araç trafikte seyir halindeyken bir kazaya karışırlarsa bu durumda kaza tespit tutanağının tutulması gerekir. Bunun nedeni ise olayın tarif edilerek suçlu olan tarafın bulunması ve suçunu bu şekilde kabul etmesini sağlamaktır. Sigorta şirketleri için kaza tespit tutanağı çok önemlidir. Bunun içinde çok iyi bir şekilde incelemeye alınır. Çünkü kaza sonrasında izlenilecek yol ancak tespit tutanağı sayesinde yapılacaktır. Bu nedenle iki aracın çarpışmasında aksine bir durum olmadığı sürece kaza tespit tutanağı mutlaka tutulmak zorundadır.

Kaza tespit tutanağında her sürücü kazayı kendi bakış açısına göre yorumlar buradaki amaç ise karşı tarafı suçlamak değil olayın nasıl olduğunun anlatılmasıdır. Çünkü kaza ile ilgili kusurun belirlenmesi ancak emniyet tarafından yapılacaktır.  Her sürücünün kaza tespit tutanağını nasıl doldurması gerektiğini bilmesi gerekir ve bunun yanı sıra her araçta olası ihtimallere karşın kaza tespit tutanağı olmak zorundadır.

Eskiden kaza sonrasındaki süreç biraz daha sıkıntılıydı. Polis olay yerine gelmeden önce araçların kaldırılması mümkün olmuyordu. Fakat hazine Müsteşarlığı 2008 yılında almış olduğu karar neticesinde durumu biraz daha şeffaf bir hale getirdi. Sürücüler kaza yaptıklarında artık polisi beklemek zorunda değiller. Sürücüler kaza tespit tutanaklarını kendileri dolduruyorlar ve suçu kabul eden taraf varsa direk olarak üzerine alıyor. Bu birçok prosedürün ortadan kalkmasını sağladığı gibi büyük bir zaman kaybını da ortadan kaldırmış oluyor. Kazaların olma noktalarına baktığımız zaman genelde trafiğin yoğun olduğu yerler ve saatlerde gerçekleşiyor. Dolayısıyla araçların orada saatlerce durmuş olması trafiğinde alt üst olmasına neden oluyor. Ancak tüm bunlara rağmen bazı anlarda sürücüler kaza tespit tutanağı tutmazlar. Bu durumlar ise şu şekilde özetlenebilir.

  • Kazaya tek bir araç karışmış ve zarar tek taraflı oluşmuş ise
  • Aracı kullanan kişinin ehliyetsiz ve 18 yaşından küçük olması halinde.
  • Kazaya karışan araçlardan birisinin sigortasının olmaması halinde
  • Sürücü de alkol ve uyuşturucu kullanımı söz konusu ise
  • Sürücünün akıl sağlığında bir problem olması halinde
  • Kazaya karışan araç kamu aracı ise
  • Kamuya ait olan eşyalara zarar verilmiş ise
  • Kaza sonrasında ölüm ya da yaralanma söz konusu olursa
11 Mart 2019
163 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al