Enerji İçeceklerinin Zararları

Enerji İçeceklerinin Zararları

Enerji içecekleri işlevsel içecekler olarak pazarlanmaktadır ve sözde bir enerji artışı sağlamak için yüksek dozlarda şeker ve uyarıcılar içeren soda benzeri bir içecekten oluşur. Enerji içeceklerinde bulunan bileşenlerinden bazıları şunlardır: Kafein, taurin, glukuronolakton, guarana, ginseng, B vitamini kompleksi ve diğerleri.

Bu bileşiklerin çoğu iyi çalışılmamıştır ve enerji içeceklerinde önerilenden daha yüksek dozlarda bulunur. Buna rağmen enerji içeceklerinin içecek endüstrisinin en hızlı büyüyen kısmı olduğu bildirilmektedir.

Enerji içeceklerinin birincil tüketicileri genç erkeklerdir. Tüketim sıklığı, ortalama olarak günde yaklaşık bir ile üç litre ayda ortalama 3,1 litre şeklinde bildirilmektedir. Yaygın olarak bildirilen kullanım nedenleri uyanık kalmak, atletik veya akademik performansı artırmak ve alkolle karışmaktır. Çoğu kullanıcı enerji içeceği bileşenlerini tanımlayamaz ve olası yan etkilerin farkında değildir.

Enerji içecekleri, yüksek şeker ve uyarıcı içerikleriyle, onları uyanık kalmak, atletik performansı artırmak ve alkolle karıştırmak için kullanma eğiliminde olan genç yetişkinlere pazarlanmaktadır. Nadir görülen kalp durması vakalarının ötesinde, yaygın olarak bildirilen yan etkiler arasında kardiyovasküler, gastrointestinal ve nörolojik rahatsızlıklar bulunur, ancak bu yan etkilere neden olan spesifik içerik veya bileşen kombinasyonları bilinmemektedir.

Enerji İçecekleri ve Sağlık

Yukarıda vermiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda enerji içecekleri her ne kadar sizi uyanık tutuyor gibi düşünseniz de yine de sağlığınıza zararlı olduğunu asla unutmamanız gerekir. Sağlığını ciddiye alan bireylerin bu tür içecekler yerine geleceğin planını doğru bir şekilde yaparak özel sağlık sigortası konusuna eğilmeleri gerekir.

Özel sağlık sigortası olası bir rahatsızlık durumunda devreye giren ve sizin hangi koşulda olursanız olun sağlığınıza ilk müdahalenin yapılabilmesine imkan sağlayan bir güvencedir. Özellikle doğumdan sonra bebeğiniz için yaptıracağınız tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde onun ömür boyu bu güvence altında kalmış olmasını da sağlamış olursunuz.

Hksigorta.com olarak biz Ankara özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası konusunda gerekli olan desteği sağlayarak güvence altında olmanız için en uygun teklifi sunabiliriz. Yaptıracağınız tamamlayıcı sağlık sigortası ile birlikte ayakta ya da yatarak tedavi imkanı yakalayabilir bu sayede gittiğiniz özel hastanede hiçbir ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

31 Ağustos 2020
452 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al