Kazada Kusurun Kimde Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kazada Kusurun Kimde Olduğu Nasıl Anlaşılır?

TÜİK verilerine göre Türkiye’de geçtiğimiz yıl 1 milyonun üzerinde trafik kazası meydana geldi ve bu kazalarında 185’ bini ölümle ya da yaralanmalarla sonuçlandı. Yani bu kazaların neredeyse yarısından fazlasının hasarla sonuçlanmış olduğunu görüyoruz. Peki, bir kaza neticesinde can güvenliğimizin tam olduğundan emin olmuşsak o zaman oluşacak olan hasarla ilgili neler yapılması gerekiyor. Yani kaza sırasında kimin kusurlu olduğu nasıl anlaşılır?  

Aracımızla kaza yaptık ve bizde herhangi bir sorun yok o zaman öncelikli olarak kendimizi güvenli bir alana almak gerekiyor. Yani araçları kazan olduğu yerden kaldırmadan önce kendi emniyetimizi alarak fotoğraflamak gerekiyor. Bunun önemli olduğunu söyleyelim çünkü bir kaza sonrasında kusurun kime ait olduğu fotoğraflarla anlaşır.

Peki, fotoğrafları çekerken nelere dikkat etmemiz gerekir? Sıradan bir fotoğraf işimizi görür mü yoksa açısı ya da uzaklık yakınlık derecesi var mıdır?

Fotoğrafları Nasıl Çekmeliyiz?

Öncelikli olarak aracınızı ve karşı aracı geniş bir açıdan fotoğraflamanız gerekiyor. Eğer ki siz yalnızca kendi aracınızın fotoğrafını çekerseniz bu durumda hasarın belgesini alırsınız. Trafiğin araçlardan hangisinin kusurunun olduğunu tespit edebilmesi için iki aracın geniş görüntüsünü görmesi gerekir. Fotoğraf çekerken mutlaka detaylara önem vermelisiniz. Örneğin kazanın olduğu yerdeki tabelaları olaya dahil edebiliyorsunuz. Eğer ki olay yerinde dur levhası ya da dönülmez gibi işaretler söz konusuysa bunlarda belirtilmelidir. Trafikte bir hiyerarşi olduğunu unutmamak gerekiyor. Örneğin caddeleri sokaklara göre üstünlüğü vardır ve Bulvarlarda caddeden üstündür bu nedenle de olayın hangi cadde ve sokakta gerçekleşmiş olduğunun belirtilmesi gerekiyor. Fotoğrafları tam olarak çektikten sonra artık araçları bulunduğu yerden kaldırabilirsiniz ki trafik yeniden işlemeye başlasın.

Fotoğraf çekme işlemlerini tamamladıktan sonra artık kaza tutanağını tutmaya başlayabilirsiniz. Eskiden kaza yaptığınız zaman trafik polisini beklemeniz gerekiyordu ancak şimdilerde iki sürücü kendi aralarında ölümlü ya da yaralanmalı kazanın dışında hasar meydana geldiğinde kaza tutanaklarını tutabilirler. Bu kazanın daha hızlı sonuçlanmasını sağlamak amacıyla geliştirilmiş olan bir sistemdir. Bu sayede uzun saatler boyunca trafik polisinin yanınıza gelmesini beklememiş olursunuz ve trafiğin işleyişi de kaza nedeniyle aksamamış olacaktır.

29 Haziran 2019
561 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Ziya ildir dedi ki:

    Sokagin caddeye ustunlugu oldugu nerede yaziyor. Polis kusuru bana versi.ustelik ben caddedeyim sagimdan vuran arac sokaktan cikiyor. Lutfen yardimci olurmusunuz

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al