Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile KOAH Tedavisi

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile KOAH Tedavisi

KOAH olarak adlandırılan kronik obstrüktif akciğer hastalığı, ilerleyici akciğer hastalığıdır. En yaygın olanları amfizem ve kronik bronşittir. Amfizem, akciğerlerinizdeki hava keselerini yavaşça yok eder ve bu da dışarı doğru hava akışını engeller. Bronşit, mukusun oluşmasına izin veren bronşiyal tüplerin iltihaplanmasına ve daralmasına neden olur. KOAH’ın en önemli nedeni sigara içmektir. Kimyasal tahriş edicilere uzun süreli maruz kalma da KOAH’a yol açabilir.  

Teşhis genellikle görüntüleme testleri, kan testleri ve akciğer fonksiyon testlerini içerir. KOAH için tedavi yoktur, ancak tedavi semptomları hafifletmeye, komplikasyon olasılığını azaltmaya ve genel olarak yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilecek. İlaçlar, oksijen tedavisi mümkündür.

Tedavi edilmeyen KOAH, hastalığın daha hızlı ilerlemesine, kalp problemlerine ve solunum yolu enfeksiyonlarının kötüleşmesine yol açabilir.

KOAH’ın belirtileri nelerdir?

KOAH, nefes almayı zorlaştırır. Aralıklı öksürük ve nefes darlığı ile başlayan semptomlar ilk başta hafif olabilir. İlerledikçe, semptomlar nefes almanın giderek zorlaştığı yerlerde daha sabit hale gelebilir. Göğüste hırıltı ve gerginlik hissedebilir veya aşırı balgam üretimi yaşayabilirsiniz. KOAH’lı bazı kişilerde şiddetli semptomların alevlenmesi olan akut alevlenmeler vardır.

İlginizi Çekebilir:  Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

KOAH erken belirtileri şöyledir:

  • Ara sıra nefes darlığı,
  • Hafif fakat tekrarlayan öksürük
  • Boğazınızı sık sık temizleme ihtiyacı duymak, özellikle sabah ilk iş

Belirtiler giderek kötüleşebilir ve görmezden gelinmesi zorlaşabilir.  Bir merdiven çıkma gibi hafif egzersizlerden sonra nefes darlığı özellikle ekshalasyonlar sırasında yüksek perdeli gürültülü solunum türü olan hırıltılı solunum, göğüste sıkışma, mukuslu veya mukussuz kronik öksürük, sık soğuk algınlığı, grip veya diğer solunum yolu enfeksiyonları, enerji eksikliği,

KOAH’ın ilerledikçe karşılaşılan sorunlar şöyle olacaktır.

  • Yorgunluk
  • Ayakların, ayak bileklerinin veya bacakların şişmesi
  • Kilo kaybı

Mavimsi veya gri tırnaklarınız veya dudaklarınız var, çünkü bu kanınızdaki düşük oksijen seviyelerini gösterir, nefes almakta güçlük çekiyorsanız ya da konuşamıyorsanız doktora görünmenizde fayda vardır. Şu anda sigara içiyorsanız veya düzenli olarak ikinci el dumana maruz kalıyorsanız, semptomlar muhtemelen çok daha kötü olacaktır.

KOAH’a ne sebep olur?

Ne kadar uzun süre sigara içerseniz, KOAH riskiniz o kadar artar. İşyerinde kimyasallara ve dumana maruz kalırsanız da KOAH olabilirsiniz.  

21 Ekim 2020
213 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al