Trafik Sigortası ve Manevi Tazminat Hakkı

Trafik Sigortası ve Manevi Tazminat Hakkı

Otomobil sürücüleri mutlaka trafik sigortasını yaptırmaları gerekiyor ve yapılan bu sigortanın ayrıntılarında tazminatların nasıl olacağı da ayrıntılı bir şekilde belirtilmiştir. Eğer siz aracınız için yaptırdığınız trafik sigortasının genel ve ek poliçe şartlarını okumazsanız bu durumda nasıl bir hizmet alacağınızı da bilemezsiniz bu nedenle herkesin trafik sigortası poliçesini detaylı bir şekilde okumasını tavsiye ediyoruz. Trafik sigortasının asıl amacı bir kaza sonrasında üçüncü kişilerin maddi ve manevi tüm tazminatlarını karşılamak. Yani siz trafik sigortası yaptırdığınızda karşı tarafa verdiğiniz maddi zararları öderken aynı zamanda manevi zararlarda gündeme gelebilecektir.

Manevi Tazminat Nedir?

Kaza sonrasında maddi hasarın yanı sıra karşı tarafta manevi hasarlarda bırakabilirsiniz mesela kişinin psikolojisi kazadan dolayı bozulabilir, travma geçirebilir. İşte böyle durumda sizden manevi tazminat istemi olabilecektir ancak yasal olarak yapılan düzenlemede böyle bir tazminat ödemesi yoktur. Yani buradaki manevi tazminat sözü kişinin sağlık giderlerinin karşılanması demek olmaktadır. Bunun dışında sizden para alınabilmek için ekstra bir dava ya da talepte bulunulamaz. Manevi tazminatın gerçekleşebilmesi için ölüm halinin olması gerekir. Yani kaza yaptınız ve suçlu siz oldunuz yaptığınız kazada ise ölüme sebebiyet verdiniz bu durumda manevi tazminat devreye girer ve ölen kişinin yakınlarına ne kadar tazminat ödemeniz gerektiği belirlenir. Bu ödeme sigorta şirketi tarafından yapılır ancak belli limitler dahilinde olduğu için eğer ki limiti aşan bir rakam olursa bu durumda aşan rakam sizden tahsil edilir. Trafik sigortası yapılırken bu gibi tazminat ödemelerinin ne kadar olabileceğine bakmanız önemlidir.

Trafik sigortalarında güvence araç ve kaza başına şeklinde gerçekleşir. Eğer ki kişi kaza sonrasında sakat kalmış ya da ölüm gerçekleşmişse güvencenin kapsamı ona göre belirlenir.  Aslında bu açıklamalar trafik sigortasının neden zorunlu olduğunun yanıtını da vermektedir. Çünkü olası bir kazada zarar görecek yalnızca aracınız olmayacak. Karşı tarafa ödenecek olan maddi manevi tazminatta işin içine girdiğinde ciddi bir rakam ortaya çıkacak ve bunun sizin tarafınızdan ödenmesi de öyle kolay olmayacaktır. Devlet trafik sigortasını zorunlu yaparken tüm bunların hesaplaması ve faydaları düşünülerek yapmıştır.

24 Mart 2019
541 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al