Sürücü Yorgunluğunu Etkileyen Faktörler

Sürücü Yorgunluğunu Etkileyen Faktörler

Sürücüler ticari ve ağır vasıta olmak üzere birçok nedenden dolayı araçlarının direksiyonuna geçiyorlar. Ancak yapılan araştırmalara baktığımız zaman bazı sürücülerin uykusuz ve yorgun araç kullandıkları görüyoruz. Bunun için bizde aşağıda uykusuz araç kullanmaya neden olan nedenleri bir araya getirelim istedik. Siz değerli okurlarımız için.

Zaman

Zaman bir sürücü için çok önemlidir. Günün her saatinde ne kadar araç kullanacaksanız bu durum yorgunluğunuzu ve uykusuzluğunuzu etkileyecektir. Yine yapılan araştırmalar gösteriyor ki 8-9 saatten fazla araç kullandığınızda yorgunluğunuz artıyor, dikkatiniz dağılıyor. Bu da sürücü koltuğunda ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor. Uykusuzluk sürücülük performansının olumsuz etkilenmesi ve kaza riskinin artmasına neden oluyor.  Sürücüler içerisinde en çok kamyon sürücülerinin yorgunlukla karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Ağır vasıta sürücülerinin günlük kat ettikleri mesafeye bakıp uykusuz bir şekilde araç kullanmaya çalıştıklarını düşündüğünüzde ciddi problemlerde kendisini gösteriyor.

Türkiye’de kara yolu taşımacılığı diğer taşımacılık işlemlerine göre % 90 oranında. Yolcu taşımacılığı ise % 95 oranında dolaysıyla bu rakamlar içerisinde ölümlü kazaların yaklaşık olarak % 13,9’unun ağır vasıta kazaları olduğunu görebiliyoruz. 

Yeterli Uykuyu Uyumamak

Direksiyon başına geçtiğinizde eğer ki 16 saatten fazla uykusuz kalırsanız o zaman sürüşünüz, dikkatiniz, hassasiyetiniz ve refleksleriniz azalacaktır. Sizin bir yolcu otobüsü kullandığınızı düşündüğümüzde ise araç içerisindeki onlarca insanın hayatı sizin ellerinizde demek oluyor. Eğer uyku bozukluğunuz varsa mutlaka bu durumu çözmeden direksiyon başına oturmamalısınız. Aksi takdirde yukarıda bahsettiğim her şey sizin başınıza gelebilir.

Çevresel faktörler

Sürücülerin yollarda dikkatini dağıtabilecek uyarıcılar, ya da uyarıcıların hiç olmaması, bozuk yollar, iklim şartları ve bunun gibi pek çok çevresel faktörler sürücülerin dikkatlerini dağıtabiliyor.

Uykusuzluğun Performans Üzerindeki Etkileri

Uykusuzluk insanların güvenli sürüşlerini değil güncel yaşam içerisindeki aktifliğini de düşürüyor. Performansınızın olumsuz yönde etkilenmesi dikkatin dağılması için zemin oluştururken beraberinde ciddi kazaları da getirebiliyor. Kaza oranlarında, orta düzeyde bir uyku kısıtlamasından sonra(4 saat) küçük bir artış, uyku kısıtlamasının artmasıyla birlikte, ciddi artışlar görülmüştür. Bu çalışma sonucunda, 36 ve 60 saat uyanık kalma durumunda, trafik güvenliği açısından çok ciddi tehlikelerin ortaya çıktığı görülmektedir.

14 Ekim 2019
578 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al