Diyabet ve Özel Sağlık Sigortası

Diyabet ve Özel Sağlık Sigortası

Diyabet yani halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı, vücudun insilun üretmemesi neticesinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Tedavisi olmasına karşın kronik bir problem olduğu için hayat boyunca kullanılması gereken ilaçlar vardır. Vücudun ihtiyacı olan insilun ancak dışarıdan alındığı zaman kişinin yaşamına devam edebilmesi mümkündür.

Şeker hastalarının düzenli ve dengeli beslenmesi diyet programlarına dikkat etmesi gerekir. Dikkat edilmeyen bir beslenme düzeni hem obeziteye hem de farklı sağlık problemlerinin oluşmasına neden olabilir.

Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet; pankreasta insülin üreten beta hücrelerinin sayısında azalma olması ile birlikte glikozun kanda kalması ve buna bağlı olarak kan şekerinin yükselmesine neden olan bir hastalıktır. Diyabet ortaya çıkmadan önce birtakım belirtilerle kendisini göstermeye başlayacaktr. Bu belirtiler ise aşağıdaki gibidir.

Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

Diyabet hastalığında 3 farklı tür vardır. Bu türler yüksek kan şekeri ile karakterize edilir. Eğer sık idrara çıkma, aşırı susama, baş dönmesi, bulanık görme veya açıklanamayan kilo değişimi yaşıyorsanız, tip 1 diyabet veya tip 2 diyabet yaşıyor olabilirsiniz.

Diyabet Türleri

Tip3 diyabet türü insülin ve glikoz seviyelerinde değişimleri neden olur. Glikoz kompleks karbonhidrattır ve vücudun ana enerji kaynağıdır. İnsülin ise ince bağırsağın yanında yer alan pankreas adı verilen küçük organ tarafından üretilir. İnsülin vücudun glikoz depolamasına ve kullanmasına yardımcı olur.

Aşağıda diyabet türleri ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler mevcuttur.

Tip 1 Diyabet Nedir?

Tip 1 diyabet; vücutta yeterli miktarda insülin üretilmediğinde ortaya çıkan insülin bağımlı şeker hastalığıdır. Tip 1 diyabet genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkar. Teşhis öncesinde çocuklarda yatak ıslatma, uyku eğilimi, öğrenme ve büyüme güçlüğü görülebilir. Kan şekerinin aşırı arttığı durumlarda da nöbet ve bilinç kaybı yaşanabilir.

Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabet; pankreasta üretilen insülinin hücreler tarafından etkili kullanılmaması durumunda oluşan bir hastalıktır. Buna genellikle insülin direnci adı verilir.

Diyabet önemli bir sağlık sorunudur. Ankara özel sağlık sigortası yaptırdığınızda olası bir diyabet hastalığına karşı kendinizi koruma altına almış olursunuz ve bu da sizin yaş ilerledikçe ortaya çıkabilecek sağlık problemlerinizde kendinize daha iyi tedavi imkanı oluşturabilme imkanı tanımış olacaktır.

Hksigorta.com’dan alacağınız Ankara özel  sağlık sigortası sayesinde sağlığınızı da korumuş olursunuz

14 Haziran 2020
525 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al