Trafik Kazası Halinde Yasal Haklarınız

Trafik Kazası Halinde Yasal Haklarınız

Trafik kazasının istenmeyen ancak trafikte her zaman risk olan bir durum olduğunu biliyoruz. Bunun için olası ihtimaller ve riskler göz önünde bulundurulması gerekiyor.  Trafikte güvence denildiğinde ise ilk akla gelen şeyin sigorta olduğunu biliyoruz. Sigorta ek teminatlarla zenginleştirilme özelliğine sahip bir uygulamadır. Özellikle trafik kazası oluşması halinde size sağlayacağı yasal haklarınızı bildiğinizde sizi koruyucu özelliğinin olduğunu da göreceksiniz.

Örneğin Türk Borçlar Kanununda bahsedilmiş olan zararlar neticesinde maddi tazminat kapsamında bir de manevi tazminat konusu vardır. Yani kaza esnasında ölen birisinin ölümünden dolayı acısı, kederi ve ızdırabı manevi tazminat sayesinde hafifletilebilir. Ölen kişinin ailesi veya yakınlarının acılarının bir nebze de olsa azaltılması sigorta sayesinde mümkün olacaktır. Manevi tazminat kurumunda zararın belirlenmesi için kanun koyucu hakime yetkiler vermiştir. Yani hakim olayı değerlendirdikten sonra ölen kişinin ailesi veya yakınlarına sosyoekonomik durumlarının düzeltilmesi amacıyla tazminat rakamı belirler.

Türkiye’de her gün trafik kazası meydana geliyor. Her saat 25 kazanın olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda günlük trafik kazalarından hayatını kaybeden insan sayısı 5 ile 20 arasında olurken 200 kişi de yaralanıyor. Yani her ne kadar dikkatli hareket ediliyor olsa da kazaların önüne maalesef ki geçilemiyor. 

Kanuna göre ölüm halinde tazmin edilebilecek zararlar

Cenaze Giderleri

Ölümlü trafik kazalarında ölenin mirasçılar ölümden dolayı ortaya çıkan cenaze masraflarını kazaya sebep olan kişi veya kurumlardan talep edebilirler. Bu cenaze masrafları için defin masrafları, cenazenin bir yerden başka bir yere taşınması vs. gibi zararlar girmektedir.

Tedavi Giderleri

Ölümlü trafik kazalarında ölüm hemen gerçekleşmemiş ve kazaya uğrayan kişi hastanede bir dönem tedavi görmüş ve ardından ölmüşse bu süreçte yapılan tedavi giderleri kazaya sebep olan kişi veya kurumlardan talep edilebilir. Bu masrafların içine hastane masrafları, ameliyat masrafları ve ilaç masrafları girmektedir.

Yoksun Kalma Tazminatı

Ölümlü trafik kazalarından ölen şahsın mirasçıları kazaya uğrayan kişiden gördükleri destek oranında kazaya sebep olan kişi veya kurumlardan tazminat talep edebilirler. Örnek vermek gerekirse bir aile babasının geçirdiği kaza sonucunda ölmesi halinde bu şahsın maaşı ve ortalama yaşam süresi dikkate alınarak bir tazminata hükmedilir.

24 Ocak 2020
406 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al