Stent mi, Bypass Cerrahisi mi Daha İyi?

Stent mi, Bypass Cerrahisi mi Daha İyi?

Koroner damar hastalığı tıbbi tedaviyle stent veya baypas ameliyatı gibi prosedürlerle tedavi edilebilir. Sizin için en iyi tedavi seçeneğine karar vermek önemli bir konudur, çünkü her seçimin kendi içinde riskleri ve faydaları vardır.

Kroner damar hastalığı, kalbin pompalayabilmesi için kalp kaslarına kan sağlayan damarlar olan koroner arterlerin bir hastalığıdır. Bazen KAH semptom oluşturmaz, ancak göğüs ağrısına neden olabilir.

Koroner arterlerdeki hastalık, kalp kaslarına giden kan akışını bloke edebilen veya beyne gidip kan akışını keserek felce neden olabilen kan pıhtılarına yatkın olmanıza neden olur.

KAH teşhisi konulursa, yaşamı tehdit eden bu komplikasyon riskinizi azaltmak için uygun tedavi olmanız hayati önem taşır.

Tıbbi tedaviler arasında kan sulandırıcılar, yüksek kolesterol tedavileri, ve kalp hastalığını kontrol altına almaya yardımcı olan ilaçlar bulunur.  Fakat ilaçlar her zaman yeterli olmayabilir. Bu durumlarda ise damarlarının cerrahi olarak onarılması gerekebilir. KAH semptomları olan kişiler ve hatta semptom yaşamayanlar için bile tedaviler ölüm riskini azaltabilir.

Revaskülarizasyon, ciddi şekilde hastalıklı bir arterin girişimsel bir prosedürle tıkanmasının giderilmesi işlemidir. Anjiyoplasti ve stent yerleştirilmesi veya koroner arter baypas  ile koroner arterlerde önemli tıkanıklık alanları açılabilir.

Koroner Arterler Nelerdir?

Bir anjiyoplasti, genellikle kasıkta veya kolda küçük bir arteriyel ponksiyon yoluyla koroner artere tel geçirmeyi içerir. Bu minimal işlem, damarı genişletmek için kullanılır. Bazen stent atardamarı açık tutmak için kalıcı olarak damara yerleştirilir. İlaç kaplı stentler kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olur ve normal stentlere göre daha iyidir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Bypass Cerrahisi

Eğer baypas olunması gerekiyorsa göğüste bir kesi açılarak sorunlu bölgeye erişim sağlanır. Bazen koroner arterin bir kısmı, bacağınızdaki atardamar alınarak yenilenir.

Baypas ameliyatına açık kalp ameliyatı da denir ve oldukça önemli bir cerrahi işlemdir.

Hangisinin Daha İyi Olduğuna Karar Vermek

Hangi işlemin sizin için daha güvenli veya daha etkili olacağına karar vermek birçok faktöre bağlı olarak değişir. Bunun içinde yanıt kişiden kişiye farklı olacaktır. Hangisinin uygun olacağı doktorun yapacağı muayene ve tetkikler sonucunda ortaya çıkacaktır. Stent aynı gün içerisinde yapılan bir uygulama olurken bypass daha uzun süre hastanede olmayı ve zahmetli bir süreci beraberinde getirir.

15 Eylül 2021
9 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al