Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Tıkalı Enjektör Nasıl Anlaşılır?

Tıkalı Enjektör Nasıl Anlaşılır?

Otomobillerde filtrenin görevini tam olarak yapamaması ve partiküllerin otomobilin enjektörlerine girmesi neticesinde yaşanılan bir durumdur. Enjektörler kirliği olduğunda içerisinden geçen yakıt miktarı çok az olur dolayısıyla yakıt akışının hızlı olmasının önüne geçilir ve bu durumda da aracın performansında ciddi bir düşüş fark edilir. Eğer ki aracınızın enjektörleri tıkalıysa bu durumda aracınızı tamirciye götürmeniz ve temizletme işlemini mutlaka yaptırmanız gerekir. Aksi takdirde performans kaybı yaşamaya devam edersiniz ve bu durum bir süre sonrasında araca zarar vermeye başlar.

Peki, otomobilinizin enjektörünün tıkalı olduğunu nasıl anlarsınız?

Tıkalı Enjektör Belirtileri?

  • Ateşleme sisteminde sorun yaşarsınız
  • Motorun performansında düşüş olur
  • Araç aniden hızlanamaz ya da yavaşlayamaz.
  • Aracın motoru teklemeye başar ve sarsıntılı olarak çalışır.
  • Motorun çalışması zor olur ya da motor hiç çalışmaz
  • Rölantinizde dalgalanmalar yaşanır.
  • Egzoz değerlerinde artış olur.
  • Yakıt tüketiminiz artar.

Tıkalı Yakıt Enjektörü

Enjektörün tıkanmış olup olmadığını anlayabilmek zordur. Çünkü arızalı olan ateşleme sistemi, bujiler, buji kabloları ve elektrik sorunları da aynı şekilde arızaları gösterirler. Bunun içinde aşağıdaki yöntemi izleyerek durumun tespit edilmesini sağlayabilirsiniz.

Aracınızı soğukken çalıştırın ve 5-10 saniye kadar kendi kendisine çalışmasını bekleyin. Manifoltlardan birisine elinizle dokunun ve soğuk olanı bulmaya çalışın. Eğer motorunuz sıcaksa bu durumda elinizi yakmamak için daha temkinli yapabilirsiniz. Soğuk olanı bulduktan sonra enjektörünü yerinden çıkarın ve paslanma var mı yok mu diye kontrol edin. Konvektöre gücün gelip gelmediğini bir cihazla kontrol edin enjektör uygun dirençle çalışıyor mu anlayın. Konvektörü sonra tekrar bağlayın. Silindire giden buji ve bobinleri çıkarın ve motorunuzu çalıştırdığınızda farklı bir durum oluyor mu kontrol edin.

Bujilerinizi kontrol edin eğer ki bujileriniz kuruysa bu durumda o silindire yakıt gelmiyordur. Nemliyse o zaman sorun o silindirdeki enjektörde değildir.

Enjektörler Neden Tıkanır?

Enjektörlerin tıkanmasına neden olan kalitesiz yakıtlardır. Bunun yanı sıra yakıt filtreniz artık işini yapamıyorsa bu durumda yakıttaki paslarda enjektöre taşınmış olur. Bunun için özellikle yakıt alırken mutlaka bildiğiniz yerlerden almaya gayret edin. Filtrelerinizi zamanı geldiğinde mutlaka değiştirin.

16 Ekim 2019
396 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al