Unutkanlık Nedir?

Unutkanlığın yaşlanmanın normal bir parçası olup olmadığını öğrenmek için bu makalemizi okumaya devam etmelisiniz. Normal, yaşa bağlı unutkanlık ile ciddi bir hafıza problemi arasındaki fark nedir? Ciddi hafıza sorunları, araba kullanmak ve alışveriş yapmak gibi günlük şeyleri yapmayı zorlaştırır.

  • Aynı soruları defalarca sormak
  • Tanıdık yerlerde kaybolmak
  • Talimatları takip edememe
  • Zaman, insanlar ve yerler hakkında kafanızın karışması

Hafıza ve diğer bilişsel sorunların normal olup olmadığını ve bunlara neyin sebep olabileceğini belirlemek için doktora gitmeniz gerekir.

Hafif Bilişsel Bozukluk

Bazı yaşlı kişilerin hafif bilişsel bozukluk veya MCI denen bir durumu vardır, bu da onların yaşlarındaki diğer insanlardan daha fazla hafıza veya başka düşünme problemlerine sahip oldukları anlamına gelir. MCI’li kişiler genellikle kendilerine bakabilir ve normal faaliyetlerini yapabilir. MCI, Alzheimer hastalığının erken bir işareti olabilir, ancak MCI’li herkes Alzheimer olmayabilir.

MCI belirtileri şunları içerir:

  • Sık sık bir şeyler kaybetmek
  • Önemli olaylara veya randevulara gitmeyi unutmak
  • Aynı yaştaki diğer insanlara göre istenen kelimeleri bulmakta daha fazla sorun yaşamak

MCI’niz varsa, zaman içinde hafıza ve diğer düşünme becerilerindeki değişiklikleri izlemek için her altı ila 12 ayda bir doktora görünmeniz gerekir. Hafızanızı ve düşünme becerilerinizi korumanıza yardımcı olmak için değiştirebileceğiniz alışkanlıklar, davranışlar ve yapabileceğiniz aktiviteler olabilir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Demans ve Yaşlanma

Demans, yaşlanmanın normal bir parçası değildir. Düşünme, hatırlama, öğrenme ve akıl yürütme kaybını ve kişinin yaşam kalitesine ve faaliyetlerine müdahale ettiği ölçüde davranışsal yetenekleri içerir. Hafıza kaybı, yaygın olmakla birlikte, bunamanın tek belirtisi değildir. Demanslı kişilerde dil becerileri, görsel algı veya dikkat gösterme sorunları olabilir. Bazı insanların kişilik değişiklikleri de olabilir olur.

Demansın farklı biçimleri varken, Alzheimer hastalığı 65 yaşın üzerindeki kişilerde en yaygın görülen biçimdir.  

Bir aile üyesi veya arkadaşınız son olayları hatırlamakta veya net düşünmekte sorun yaşıyorsa bu durumdan şüphe edilebilir ve doktora gitmek gereklidir.

Hafıza ve diğer düşünme problemlerinin, depresyon, enfeksiyon veya ilaç yan etkileri gibi birçok olası nedeni vardır. Bazen sorun tedavi edilebilir ve bilinç açıkça düşünme, öğrenme ve hatırlama yeteneğini tekrar kazanabilir.

25 Ocak 2021
318 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al