Özel Sağlık Sigortası Hasar Talebi

Özel Sağlık Sigortası Hasar Talebi

Sağlık sistemi artık giderek daha pahalı bir hale geliyor. Özellikle de bir özel sağlık sigortanız yokken hastaneye giderseniz bu durumda ödeyeceğiniz ücret çok daha fazla olacağından dolayı sıkıntıya gireceksiniz. Eğer ki kafanızın rahat olmasını istiyorsanız o zaman size sunulan özel sağlık sigortasını çok iyi değerlendirmeniz gerekiyor. İnsanlar hastalandıkları zaman kafalarının rahat olmasını ister ve bunun içinde ihtiyaç duydukları zamanlarda kendileri ve aileleri için en iyi sağlık sigortası arayışına girerler. Sağlık sigortası yaptırdıktan sonra ise özel sağlık sigortası hasar talebi her sigortalının çok rahatlıkla yaptırabileceği bir işlemdir. Bunun için süreci bilmek yeterli olacaktır. Biz 5 adımda size özel sağlık sigortası hasar talebi oluşturma konusunda bilgi verelim istedik.

Özel sağlık sigortası fiyatları 2020

Hasar talebi oluşturma işlemi iki şekilde yapılır bunlar ise aşağıdaki gibidir.

Doğrudan Ödemeli: Anlaşmalı olan sağlık kurumlarında sigortalının poliçe ve teminatları için geçerli olduğu anlaşmalı olan hastanelerden sigorta şirketinin onayı alınarak sağlık giderlerinin poliçede belirlenmiş olan sınırlar doğrultusunda ödenmesi. Bu ödeme doğrudan ödeme şeklinde değerlendirilir.

Geri Ödemeli: Sağlık giderinin önce sigortalı tarafından sağlık kurumuna ve/veya doktora ödenmesi ve daha sonra “Sağlık Giderlerinin Belgelendirilmesi” ile sigortacıya başvurularak bu giderlerin “Tedavi Masrafları Talep Formu” ekinde talep edilmesi durumunda masraflar, sonradan ödeme sürecinde değerlendirilerek sigortacı tarafından karşılanır.

Eğer ki sizinde bir özel sağlık sigortanız var ise bu durumda her ikisiyle de talepte bulunabilirsiniz. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortasında geri ödemeli hasar talebi bulunmaz. Tamamlayıcı sağlık sigortası hizmeti satın aldığınız zaman yalnızca anlaşmalı olan hastanelerde tedavi masrafı demezsiniz ve sigorta şirketi doğrudan hastaneye ödeme yapar.

Öncelikli olarak gittiğiniz hastane ile sigorta şirketinin anlaşması var mı bunun yanıtını bilmelisiniz anlaşma varsa doğrudan ödemeli hasar talebinde bulunabilirsiniz.

Hastaneye gittiğiniz de kayıt yaptırırken hangi sigorta şirketinden sağlık poliçeniz varsa onu söylemeli ve ön onay formu doldurmalısınız. 

Doktorunuz tarafından, tanı ve tedavi bilgilerini içeren Özel Sağlık Sigortaları Hasta Bilgi Formu’nun doldurulması ve başvuru ile ilgili varsa tetkik sonuçları, doktor raporları, adli vakalarda ilgili raporlar, reçete gibi belgeler gereklidir.

Eğer planlanmış bir tedavi sürecine girecekseniz mutlaka 2 gün önceden sigorta şirketinden hasar talebiniz için onay alın. 

Ayrıca acil tedaviler dışındaki ameliyat ve tıbbi tedaviler 48 saat önceden anlaşmalı sağlık kurumu aracılığı ile Sigortacıya bildirilmediği takdirde doğrudan ödeme işlemi geçersizdir.

08 Nisan 2020
321 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al