Yaşlı Hastalarda Sağlığın Korunması

Yaşlı Hastalarda Sağlığın Korunması

Egzersizin yaşlı insanlar için kanıtlanmış faydaları vardır. Kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz, obezite, kolon kanseri ve meme kanseri riskini azaltır. Ayrıca düşme ve düşmeye bağlı yaralanma riskini de azaltır.

Yaşlı insanlar egzersizin sağlıkları için iyi olduğunu biliyor olabilirler, ancak bunu yapmak için motivasyonları veya cesaretleri olmayabilir. Hastalarınıza günlük aktivitelerini ve herhangi bir düzenli egzersiz veya fiziksel aktivite yapıp yapmadıklarını sorarak rehberlik edebilirsiniz .

Yaşlı hastaları egzersiz yapmaya teşvik etmenin birkaç yolu vardır:

Uygun olduğunda, sağlıklı yaşlanma için dayanıklılık, kas güçlendirme, denge ve esneklik egzersizleri dahil olmak üzere düzenli fiziksel aktivitenin gerekli olduğunu bilmelerini sağlayın.

Hastaların gerçekçi hedefler belirlemelerine ve egzersiz planı geliştirmelerine yardımcı olun.

Yaşlı Yetişkinlerde Beslenmeyi İyileştirme Stratejileri

Yaşlı hastalar birçok nedenden dolayı kötü beslenme alışkanlıkları geliştirebilir. Bunlar koku ve tat için diş problemlerinin veya depresyon gibi durumların meydana gelmesinden dolayı olabilir. Yaşlı insanlar bir süpermarkete gitmekte veya yemek pişirecek kadar uzun süre ayakta durmakta zorluk çekebilirler. Yaşla birlikte enerji ihtiyacı azalabilse de, kalsiyum, D vitamini, B6 ve B12 vitaminleri gibi belirli vitamin ve minerallere olan ihtiyaç 50 yaşından sonra artar.

Sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek için şu stratejileri deneyebilirsiniz.

  • İyi beslenmenin refah ve bağımsızlık üzerinde etkisi olabileceğini vurgulayın.
  • Gerekirse sıvı besin takviyeleri önerin, ancak katı yiyeceklerin faydalarını vurgulayın.
  • Gerekirse, yaşlı insanlar için önerilen günlük vitamin ve mineral miktarının yüzde 100’ünü karşılayan, multivitaminler alın.
  • Daha aktif olmak ve sağlıklı beslenmek gibi egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri birlikte, yüksek riskli yaşlı kişilerde diyabet riskini azaltır.
  • Orta derecede egzersiz yapan yaşlı insanlar hızlı bir şekilde uykuya dalabilir, daha uzun süre uyuyabilir ve daha iyi uyku kalitesi elde edebilir.
  • Yürüyüş ve güç geliştirme egzersizleri, ağrıyı azaltmaya, işlev ve yaşam kalitesini korumaya yardımcı olur.

Yaşlılık döneminde rahat etmek için erken yaşlarda yaptıracağınız Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası ile birlikte gelecekte daha konforlu bir yaşam standartlarına sahip olabilirsiniz. Hksigorta.com sizin için en uygun sigorta teklifini hazırlayıp en kısa sürede size bildirecektir.

01 Aralık 2020
281 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al